Church Management System - en to fr_FR translation catalogue (941 entries)

en:  Access Right
fr_FR:  Droit d'accès

en:  Days
fr_FR:  Jours

en:  Seats
fr_FR:  Des places

en:  Sermon Information
fr_FR:  Informations sur les sermons

en:  Spiritual Gift Information
fr_FR:  Informations sur les dons spirituels

en:  To
fr_FR:  Pour

en: &nbsp;Fri
fr_FR: Ven

en: &nbsp;Mon
fr_FR: Lun

en: &nbsp;Sat
fr_FR: Sam

en: &nbsp;Sun
fr_FR: Soleil

en: &nbsp;Thu
fr_FR: Jeu

en: &nbsp;Tue
fr_FR: Mar

en: &nbsp;Wed
fr_FR: Loupe

en: (Day:
fr_FR: (Jour:

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fr_FR: (filtré à partir de _MAX_ entrées au total)

en: -Time)
fr_FR: -Temps)

en: 1 Time
fr_FR: Une fois

en: 12/31/2022
fr_FR: 31/12/2022

en: : activate to sort column ascending
fr_FR: : activer pour trier les colonnes par ordre croissant

en: : activate to sort column descending
fr_FR: : activer pour trier les colonnes par ordre décroissant

en: ADD
fr_FR: AJOUTER

en: Access Rights
fr_FR: Des droits d'accès

en: Account
fr_FR: Compte

en: Account Settings
fr_FR: Paramètres du compte

en: Accountant
fr_FR: Comptable

en: Accountant Access Right
fr_FR: Droit d'accès comptable

en: Accountant Email
fr_FR: Courriel du comptable

en: Accountant Name
fr_FR: Nom du comptable

en: Active
fr_FR: Actif

en: Activities
fr_FR: Activités

en: Activity
fr_FR: Activité

en: Activity Attendance
fr_FR: Participation aux activités

en: Activity Attendance List
fr_FR: Liste de présence aux activités

en: Activity Attendance Report
fr_FR: Rapport de présence aux activités

en: Activity Category
fr_FR: Catégorie d'activité

en: Activity Category Name
fr_FR: Nom de la catégorie d'activité

en: Activity Details
fr_FR: Détails de l'activité

en: Activity End Date
fr_FR: Date de fin d'activité

en: Activity End Time
fr_FR: Heure de fin de l'activité

en: Activity End Time*
fr_FR: Heure de fin de l'activité*

en: Activity Information
fr_FR: Informations sur l'activité

en: Activity Name
fr_FR: Nom de l'activité

en: Activity Page Link
fr_FR: Lien vers la page d'activité

en: Activity Record End Time
fr_FR: Heure de fin de l'enregistrement d'activité

en: Activity Record Start Time
fr_FR: Heure de début de l'enregistrement d'activité

en: Activity Reoccurence
fr_FR: Récurrence d'activité

en: Activity Report
fr_FR: Rapport d'activité

en: Activity Report By Month
fr_FR: Rapport d'activité par mois

en: Activity Reports
fr_FR: Rapports d'activité

en: Activity Start Date
fr_FR: Date de début de l'activité

en: Activity Start Time
fr_FR: Heure de début de l'activité

en: Activity Start Time*
fr_FR: Heure de début de l'activité*

en: Activity Title
fr_FR: Titre de l'activité

en: Activity Venue
fr_FR: Lieu d'activité

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Accountant
fr_FR: Ajouter un comptable

en: Add Activity
fr_FR: Ajouter une activité

en: Add Activity Category
fr_FR: Ajouter une catégorie d'activité

en: Add Activity Template
fr_FR: Ajouter un modèle d'activité

en: Add Document
fr_FR: Ajouter un document

en: Add Donation Template
fr_FR: Ajouter un modèle de don

en: Add Donation Type
fr_FR: Ajouter un type de don

en: Add Equipment
fr_FR: Ajouter de l'équipement

en: Add Expense
fr_FR: Ajouter une dépense

en: Add Family Member
fr_FR: Ajouter un membre de la famille

en: Add Group
fr_FR: Ajouter un groupe

en: Add Group Member
fr_FR: Ajouter un membre du groupe

en: Add Income
fr_FR: Ajouter un revenu

en: Add Income Template
fr_FR: Ajouter un modèle de revenu

en: Add Member
fr_FR: Ajouter un membre

en: Add Members
fr_FR: Ajouter des membres

en: Add Message
fr_FR: Ajouter un message

en: Add Ministry
fr_FR: Ajouter un ministère

en: Add Ministry Member
fr_FR: Ajouter un membre du ministère

en: Add Notice
fr_FR: Ajouter un avis

en: Add Notice Admin Template
fr_FR: Ajouter un modèle d'administration d'avis

en: Add Notice Email Template
fr_FR: Ajouter un modèle d'e-mail d'avis

en: Add Notice Template
fr_FR: Ajouter un modèle d'avis

en: Add Or Remove
fr_FR: Ajouter ou retirer

en: Add Other User in System Template
fr_FR: Ajouter un autre utilisateur dans le modèle système

en: Add Other User in system Template
fr_FR: Ajouter un autre utilisateur dans le modèle système

en: Add Pastoral
fr_FR: Ajouter Pastorale

en: Add Pastoral Template
fr_FR: Ajouter un modèle pastoral

en: Add Pledge
fr_FR: Ajouter un engagement

en: Add Pledges
fr_FR: Ajouter des engagements

en: Add Pledges Template
fr_FR: Ajouter un modèle de promesses

en: Add Reservation
fr_FR: Ajouter une réservation

en: Add Room
fr_FR: Ajouter une salle

en: Add Sell Gift
fr_FR: Ajouter Vendre Cadeau

en: Add Sermon
fr_FR: Ajouter un sermon

en: Add Sermon List
fr_FR: Ajouter une liste de sermons

en: Add Sermon Template
fr_FR: Ajouter un modèle de sermon

en: Add Service
fr_FR: Ajouter un service

en: Add Service Template
fr_FR: Ajouter un modèle de service

en: Add Service Type
fr_FR: Ajouter un type de service

en: Add Song
fr_FR: Ajouter une chanson

en: Add Song Category
fr_FR: Ajouter une catégorie de chanson

en: Add Song Template
fr_FR: Ajouter un modèle de chanson

en: Add Spiritual Gift
fr_FR: Ajouter un don spirituel

en: Add Spiritual Gifts
fr_FR: Ajouter des dons spirituels

en: Add Transaction
fr_FR: Ajouter une transaction

en: Add Transaction Template
fr_FR: Ajouter un modèle de transaction

en: Add Venue
fr_FR: Ajouter un lieu

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address Information
fr_FR: Informations sur l'adresse

en: Adults
fr_FR: Adultes

en: All Accountants
fr_FR: Tous les comptables

en: All Day
fr_FR: Toute la journée

en: All Members
fr_FR: Tous les membres

en: All Selected
fr_FR: Tous sélectionnés

en: All rights reserved.
fr_FR: Tous les droits sont réservés.

en: Allow multiple reservation in the same period
fr_FR: Autoriser plusieurs réservations dans la même période

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Applicant
fr_FR: Demandeur

en: Approve
fr_FR: Approuver

en: Apr
fr_FR: Avr

en: April
fr_FR: Avril

en: Are you sure want to delete this record?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet enregistrement ?

en: Are you sure you want to delete this record?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet enregistrement ?

en: Attendance
fr_FR: Présence

en: Attendance Date
fr_FR: Date de présence

en: Attendance List
fr_FR: Liste de présence

en: Attendance Report
fr_FR: Rapport de présence

en: Attendance Reports
fr_FR: Rapports de présence

en: Attendance Status
fr_FR: Statut de présence

en: Attendance Type
fr_FR: Type de présence

en: Attendance saved successfully!
fr_FR: Participation enregistrée avec succès !

en: Attendance successfully saved!
fr_FR: Présence enregistrée avec succès !

en: Attendence Date
fr_FR: Date de présence

en: Audio
fr_FR: l'audio

en: Aug
fr_FR: Août

en: Auguest
fr_FR: Août

en: August
fr_FR: Août

en: Australian Dollar
fr_FR: Dollar australien

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Back to wp-admin
fr_FR: Retour à wp-admin

en: Bank Transfer
fr_FR: Virement

en: Baptist Date
fr_FR: Rendez-vous baptiste

en: Bill To
fr_FR: Facturer

en: Bill To :
fr_FR: Facturer :

en: Bill To.
fr_FR: Facturer.

en: Birth Date
fr_FR: Date de naissance

en: Birthday Date
fr_FR: Date d'anniversaire

en: Birthday List
fr_FR: Liste d'anniversaire

en: Book
fr_FR: Livre

en: Brazilian Real
fr_FR: Réal brésilien

en: Brother
fr_FR: Frère

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Campaign
fr_FR: Campagne

en: Campaign Tests Not Sent!
fr_FR: Tests de campagne non envoyés !

en: Campaign Tests Sent!
fr_FR: Tests de campagne envoyés !

en: Campaign list
fr_FR: Liste des campagnes

en: Canadian Dollar
fr_FR: Dollar canadien

en: Capacity
fr_FR: Capacité

en: Capacity Seats
fr_FR: Capacité Sièges

en: Cash
fr_FR: Espèces

en: Category Name
fr_FR: Nom de catégorie

en: Check
fr_FR: Vérifier

en: Check In
fr_FR: Enregistrement

en: Check In Date
fr_FR: Date d'arrivée

en: Check Out Date
fr_FR: Date de départ

en: Check-In
fr_FR: Enregistrement

en: Check-In Information
fr_FR: Informations d'enregistrement

en: Check-In church venue Template
fr_FR: Modèle de lieu d'enregistrement de l'église

en: Check-In successfully
fr_FR: Enregistrement réussi

en: Check-Out
fr_FR: Vérifier

en: Check-Out From Church Venue Template
fr_FR: Modèle de départ du lieu de l'église

en: Check-in Date
fr_FR: Date d'arrivée

en: Check-out Date
fr_FR: Date de départ

en: Check-out successfully
fr_FR: Check-out réussi

en: Cheked-in Date
fr_FR: Date d'enregistrement

en: Cheked-out Date
fr_FR: Date de départ

en: Children
fr_FR: Enfants

en: Choose Image
fr_FR: Choisissez une image

en: Choose image
fr_FR: Choisissez l'image

en: Church Address
fr_FR: Adresse de l'église

en: Church Header Logo
fr_FR: Logo d'en-tête d'église

en: Church Management
fr_FR: Gestion de l'église

en: Church Management System
fr_FR: Système de gestion d'église

en: Church Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete Church operation. It has different user roles like Member, Volunteer, Accountant and Admin users.
fr_FR: Le système de gestion de l'église pour le plugin wordpress est le moyen idéal pour gérer le fonctionnement complet de l'église. Il a différents rôles d'utilisateur comme les utilisateurs membres, bénévoles, comptables et administrateurs.

en: Church Name
fr_FR: Nom de l'église

en: City
fr_FR: Ville

en: Class
fr_FR: Classe

en: Close
fr_FR: proche

en: Comment
fr_FR: Commenter

en: Compose
fr_FR: Composer

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmez le mot de passe

en: Contact Information
fr_FR: Coordonnées

en: Copyright
fr_FR: droits d'auteur

en: Country
fr_FR: Pays

en: Country Code
fr_FR: Code postal

en: Create Expense Entry
fr_FR: Créer une entrée de dépenses

en: Create Income Entry
fr_FR: Créer une entrée de revenu

en: Current Password
fr_FR: Mot de passe actuel

en: Czech Koruna
fr_FR: Couronne tchèque

en: Daily
fr_FR: du quotidien

en: Danish Krone
fr_FR: couronne danoise

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Datatable Header Settings
fr_FR: Paramètres d'en-tête de table de données

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: Date Type
fr_FR: Type de date

en: Date of Birth
fr_FR: Date de naissance

en: Daughter
fr_FR: Fille

en: Dec
fr_FR: Déc

en: December
fr_FR: Décembre

en: December 12, 2022
fr_FR: 12 décembre 2022

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete All
fr_FR: Supprimer tout

en: Demographics
fr_FR: Démographie

en: Description
fr_FR: La description

en: Description :
fr_FR: La description :

en: Details
fr_FR: Des détails

en: Details Room:
fr_FR: Salle de détails :

en: Display Name
fr_FR: Afficher un nom

en: Do not have any active bookings
fr_FR: Ne pas avoir de réservations actives

en: Documant Name
fr_FR: Nom du document

en: Document Created By
fr_FR: Document créé par

en: Document Created Date
fr_FR: Date de création du document

en: Document Details
fr_FR: Détails du document

en: Document Information
fr_FR: Informations sur les documents

en: Document Name
fr_FR: Nom du document

en: Domain
fr_FR: Domaine

en: Donate
fr_FR: Donner

en: Donation Amount
fr_FR: Montant du don

en: Donation Date
fr_FR: Date du don

en: Donation Details
fr_FR: Détails du don

en: Donation List
fr_FR: Liste de dons

en: Donation Name
fr_FR: Nom du don

en: Donation Type
fr_FR: Type de don

en: Donation Type Name
fr_FR: Nom du type de don

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download File
fr_FR: Télécharger un fichier

en: Download Report
fr_FR: Télécharger le rapport

en: Download Reports
fr_FR: Télécharger les rapports

en: Download!
fr_FR: Télécharger!

en: Draft
fr_FR: Ébauche

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Accountant
fr_FR: Modifier le comptable

en: Edit Activity
fr_FR: Modifier l'activité

en: Edit Document
fr_FR: Modifier le document

en: Edit Expense
fr_FR: Modifier la dépense

en: Edit Family Member
fr_FR: Modifier le membre de la famille

en: Edit Group
fr_FR: Modifier le groupe

en: Edit Income
fr_FR: Modifier le revenu

en: Edit Member
fr_FR: Modifier le membre

en: Edit Ministry
fr_FR: Modifier le ministère

en: Edit Notice
fr_FR: Avis de modification

en: Edit Pastoral
fr_FR: Modifier Pastorale

en: Edit Pledges
fr_FR: Modifier les promesses

en: Edit Reservation
fr_FR: Modifier la réservation

en: Edit Room
fr_FR: Salle d'édition

en: Edit Sell Gift
fr_FR: Modifier Vendre un cadeau

en: Edit Sell Gifts
fr_FR: Modifier Vendre des cadeaux

en: Edit Sermon
fr_FR: Modifier le sermon

en: Edit Sermon List
fr_FR: Modifier la liste des sermons

en: Edit Service
fr_FR: Modifier le service

en: Edit Song
fr_FR: Modifier la chanson

en: Edit Spiritual Gift
fr_FR: Modifier le don spirituel

en: Edit Transaction
fr_FR: Modifier l'opération

en: Edit Venue
fr_FR: Modifier le lieu

en: Education
fr_FR: Éducation

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email ID
fr_FR: Identifiant de messagerie

en: Email Subject
fr_FR: Sujet du courriel

en: Email Template
fr_FR: Modèle d'e-mail

en: Email id
fr_FR: Identifiant de messagerie

en: Enable
fr_FR: Permettre

en: Enable Notifications
fr_FR: Activer les notifications

en: Enable Sandbox
fr_FR: Activer le bac à sable

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: End Date should be greater than Start Date
fr_FR: La date de fin doit être supérieure à la date de début

en: End Date should be greater than Start Date.
fr_FR: La date de fin doit être supérieure à la date de début.

en: End Time
fr_FR: Heure de fin

en: End Time should be greater than Start Time
fr_FR: L'heure de fin doit être supérieure à l'heure de début

en: End Time should be greater than Start Time.
fr_FR: L'heure de fin doit être supérieure à l'heure de début.

en: Entry
fr_FR: Entrée

en: Envato License key
fr_FR: Clé de licence Envato

en: Equipment
fr_FR: Équipement

en: Equipment Name
fr_FR: nom de l'équipement

en: Equipments
fr_FR: Équipements

en: Euro
fr_FR: euro

en: Expected Check Out Date
fr_FR: Date de départ prévue

en: Expected Check-out Date
fr_FR: Date de départ prévue

en: Expense
fr_FR: Frais

en: Expense Amount
fr_FR: Montant des dépenses

en: Expense Entries
fr_FR: Entrées de dépenses

en: Expense Information
fr_FR: Informations sur les dépenses

en: Expense Label
fr_FR: Libellé de dépense

en: Expense List
fr_FR: Liste des dépenses

en: Expense Report
fr_FR: Rapport de dépenses

en: Expenses
fr_FR: Dépenses

en: Export CSV
fr_FR: Exporter CSV

en: Families
fr_FR: Familles

en: Family Member
fr_FR: Membre de la famille

en: Family Member Name & Email
fr_FR: Nom et e-mail du membre de la famille

en: Family Members
fr_FR: Membres de la famille

en: Family member
fr_FR: Membre de la famille

en: Family member Access Right
fr_FR: Droit d'accès des membres de la famille

en: Father
fr_FR: Père

en: Feb
fr_FR: Fév

en: February
fr_FR: Février

en: Female
fr_FR: Femelle

en: File size limit 2 MB allow.
fr_FR: Limite de taille de fichier 2 Mo autorisés.

en: Finance/Payment Reports
fr_FR: Rapport de finances/paiements

en: First
fr_FR: Première

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Footer Description
fr_FR: Description du pied de page

en: Footer setting
fr_FR: Réglage du pied de page

en: Forgot your password?
fr_FR: Mot de passe oublié?

en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Frequency Number Of Time
fr_FR: Fréquence Nombre de fois

en: Frequency Number of Time
fr_FR: Fréquence Nombre de fois

en: From
fr_FR: Depuis

en: From :
fr_FR: Depuis :

en: From:
fr_FR: Depuis:

en: Full Day
fr_FR: Journée complète

en: Full Name
fr_FR: Nom et prénom

en: GENERAL SETTINGS
fr_FR: RÉGLAGES GÉNÉRAUX

en: Gender
fr_FR: Le sexe

en: General
fr_FR: Général

en: General Setting
fr_FR: Réglage général

en: General Settings
fr_FR: réglages généraux

en: Gift
fr_FR: Cadeau

en: Gift Assigned  successfully
fr_FR: Cadeau attribué avec succès

en: Gift Assigned successfully
fr_FR: Cadeau attribué avec succès

en: Gift Got Date
fr_FR: Date d'obtention du cadeau

en: Gift Invoice Number
fr_FR: Numéro de facture cadeau

en: Gift Name
fr_FR: Nom du cadeau

en: Gift Price
fr_FR: Prix cadeau

en: Gift Type
fr_FR: Type de cadeau

en: Gifts
fr_FR: Cadeaux

en: Give Donation
fr_FR: Faire un don

en: Give Gift
fr_FR: Donner un cadeau

en: Give Gift To Member
fr_FR: Offrir un cadeau à un membre

en: Give This Gift
fr_FR: Offrez ce cadeau

en: Go
fr_FR: Aller

en: Grand Total
fr_FR: Total

en: Grand Total :
fr_FR: Total :

en: Graph
fr_FR: Graphique

en: Group
fr_FR: Grouper

en: Group Details
fr_FR: Détails du groupe

en: Group Image
fr_FR: Image de groupe

en: Group Information
fr_FR: Informations sur le groupe

en: Group List
fr_FR: Liste de groupe

en: Group Member
fr_FR: Membre du groupe

en: Group Members Added successfully
fr_FR: Membres du groupe ajoutés avec succès

en: Group Name
fr_FR: Nom de groupe

en: Group Name :
fr_FR: Nom de groupe :

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: Guest Speaker
fr_FR: Conférencier invité

en: Header
fr_FR: Entête

en: Hong Kong Dollar
fr_FR: Dollar de Hong Kong

en: Hungarian Forint
fr_FR: Forint hongrois

en: Husband
fr_FR: Mari

en: INVOICE
fr_FR: FACTURER

en: Id
fr_FR: Identifiant

en: Import CSV
fr_FR: Importer CSV

en: Inbox
fr_FR: Boîte de réception

en: Income
fr_FR: Revenu

en: Income & Expense Report
fr_FR: Rapport des revenus et dépenses

en: Income Amount
fr_FR: Montant du revenu

en: Income Entries
fr_FR: Entrées de revenus

en: Income Information
fr_FR: Informations sur le revenu

en: Income Label
fr_FR: Étiquette de revenu

en: Income List
fr_FR: Liste des revenus

en: Income Report
fr_FR: Rapport sur les revenus

en: Income Title
fr_FR: Titre du revenu

en: Income label
fr_FR: Étiquette de revenu

en: Income, Expense & Net Profit
fr_FR: Revenus, dépenses et bénéfice net

en: Indian Rupee
fr_FR: roupie indienne

en: Invoice Number
fr_FR: Numéro de facture

en: Invoice Prefix
fr_FR: Préfixe de facture

en: Invoice Prefix Setting
fr_FR: Paramètre de préfixe de facture

en: Invoice label
fr_FR: Etiquette de facture

en: Invoice, Mail
fr_FR: Facture, Courrier

en: Invoices
fr_FR: Factures

en: Israeli New Sheqel
fr_FR: Nouveau shekel israélien

en: Issue By
fr_FR: Émis par

en: January
fr_FR: Janvier

en: Japanese Yen
fr_FR: Yen japonais

en: Join Church Date
fr_FR: Date d'adhésion à l'église

en: Join Date
fr_FR: Date d'inscription

en: Join Date
fr_FR: Date d'inscription

en: Jul
fr_FR: Juillet

en: July
fr_FR: Juillet

en: Jun
fr_FR: juin

en: June
fr_FR: Juin

en: Last
fr_FR: Durer

en: Last 12 Months
fr_FR: 12 derniers mois

en: Last 3 Months
fr_FR: 3 derniers mois

en: Last 6 Months
fr_FR: 6 derniers mois

en: Last Month
fr_FR: Le mois dernier

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Last Week
fr_FR: La semaine dernière

en: Last Year
fr_FR: L'année dernière

en: Licence Settings
fr_FR: Paramètres de licence

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Log Out
fr_FR: Se déconnecter

en: Login Information
fr_FR: Informations de connexion

en: Login Link
fr_FR: Lien de connexion

en: Login Page Link
fr_FR: Lien vers la page de connexion

en: Logout
fr_FR: Se déconnecter

en: Mail Chimp API key
fr_FR: Clé API Mail Chimp

en: Mail Template
fr_FR: Modèle de courrier

en: Mail chimp API key
fr_FR: Clé API MailChimp

en: MailChimp list
fr_FR: Liste MailChimp

en: Mailing list
fr_FR: Liste de diffusion

en: Malaysian Ringgit
fr_FR: cloche malaisienne

en: Male
fr_FR: Homme

en: Management
fr_FR: Gestion

en: Management Access Right
fr_FR: Droit d'accès de gestion

en: March
fr_FR: Mars

en: Marital Status
fr_FR: État civil

en: Married
fr_FR: Marié

en: Max-Limit
fr_FR: Max-Limite

en: May
fr_FR: Mai

en: Member
fr_FR: Membre

en: Member Access Right
fr_FR: Droit d'accès des membres

en: Member Added In Group Template
fr_FR: Membre ajouté au modèle de groupe

en: Member Added In Ministry Template
fr_FR: Modèle de membre ajouté au ministère

en: Member Approved By Admin Template
fr_FR: Membre approuvé par le modèle d'administration

en: Member Approved successfully
fr_FR: Membre approuvé avec succès

en: Member Attendance Report
fr_FR: Rapport de présence des membres

en: Member CSV Uploaded Successfully.
fr_FR: Le CSV du membre a été téléchargé avec succès.

en: Member Id
fr_FR: ID membres

en: Member Information
fr_FR: Informations sur les membres

en: Member List
fr_FR: ID membres

en: Member Name
fr_FR: Nom de membre

en: Member Name & Email
fr_FR: Nom et e-mail du membre

en: Member Removed Successfully From The Group.
fr_FR: Membre supprimé avec succès du groupe.

en: Member Removed from the Ministry Successfully.
fr_FR: Membre retiré du ministère avec succès.

en: Members
fr_FR: Membres

en: Message Comment
fr_FR: Commentaire du message

en: Message Content
fr_FR: Contenu du message

en: Message Details
fr_FR: Détails du message

en: Message For
fr_FR: Message pour

en: Message Received Template
fr_FR: Modèle de message reçu

en: Message To
fr_FR: Message à

en: Message deleted successfully
fr_FR: Message supprimé avec succès

en: Message sent successfully
fr_FR: message envoyé avec succès

en: Message successfully Sent.
fr_FR: Message envoyé avec succès.

en: Messages
fr_FR: messages

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Mexican Peso
fr_FR: Peso mexicain

en: Middle Name
fr_FR: Deuxième nom

en: Ministry
fr_FR: Ministère

en: Ministry Attendance
fr_FR: Participation au ministère

en: Ministry Attendance List
fr_FR: Liste de présence du ministère

en: Ministry Attendance Report
fr_FR: Rapport de présence au ministère

en: Ministry Details
fr_FR: Détails du ministère

en: Ministry Image
fr_FR: Image du ministère

en: Ministry Information
fr_FR: Renseignements sur le ministère

en: Ministry List
fr_FR: Liste des ministères

en: Ministry Member
fr_FR: Membre du ministère

en: Ministry Members Added successfully
fr_FR: Membres du ministère ajoutés avec succès

en: Ministry Name
fr_FR: Nom du ministère

en: Ministry Name :
fr_FR: Nom du ministère :

en: Mobile No.
fr_FR: N° de portable

en: Mobile Number
fr_FR: Numéro de portable

en: Month
fr_FR: Mois

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Mother
fr_FR: Mère

en: Multiple Booking Possible
fr_FR: Possibilité de réservation multiple

en: Multiple Reservation
fr_FR: Réservation multiple

en: N/A
fr_FR: N / A

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name Of Church
fr_FR: Nom de l'église

en: Name Of Church
fr_FR: Nom de l'église

en: Name Of Sender
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Name of Admin
fr_FR: Nom de l'administrateur

en: Name of Member
fr_FR: Nom du membre

en: Name of Memeber
fr_FR: Nom du membre

en: Name of Receiver
fr_FR: Nom du destinataire

en: Name of User
fr_FR: Nom de l'utilisateur

en: Net Profit
fr_FR: Bénéfice net

en: Net Profit/Loss
fr_FR: Bénéfice/Perte Net

en: New Password
fr_FR: nouveau mot de passe

en: New Password And Confirm Password Did Not Match.
fr_FR: Le nouveau mot de passe et la confirmation du mot de passe ne correspondent pas.

en: New Zealand Dollar
fr_FR: Dollar néo-zélandais

en: News Letter
fr_FR: Lettre d'information

en: Newsletter
fr_FR: Bulletin

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No Data Availabel
fr_FR: Aucune donnée disponible

en: No Data Available
fr_FR: Pas de données disponibles

en: No Family Member
fr_FR: Aucun membre de la famille

en: No Group
fr_FR: Aucun groupe

en: No Groups
fr_FR: Aucun groupe

en: No History available
fr_FR: Aucun historique disponible

en: No Of Family Members
fr_FR: Nombre de membres de la famille

en: No Upcoming Activity
fr_FR: Aucune activité à venir

en: No Upcoming Birthday
fr_FR: Pas d'anniversaire à venir

en: No Upcoming Donations list
fr_FR: Aucune liste de dons à venir

en: No Upcoming Group
fr_FR: Aucun groupe à venir

en: No Upcoming Invoice list
fr_FR: Aucune liste de factures à venir

en: No Upcoming Ministry
fr_FR: Aucun ministère à venir

en: No Upcoming Reservation
fr_FR: Aucune réservation à venir

en: No Upcoming Sell Gift
fr_FR: Aucun cadeau de vente à venir

en: No any document
fr_FR: Aucun document

en: No any member yet.
fr_FR: Pas encore de membre.

en: No data available in table
fr_FR: aucune donnée disponible

en: No matching records found
fr_FR: Aucun enregistrements correspondants trouvés

en: No of Member
fr_FR: Nbre de membres

en: No of Ministry
fr_FR: Numéro de ministère

en: No of Times
fr_FR: Nombre de fois

en: No. of Amount
fr_FR: N° de Montant

en: None
fr_FR: Rien

en: Norwegian Krone
fr_FR: Couronne norvégienne

en: Note: logo Size must be 190 X 56 PX And Color Should Be White.
fr_FR: Remarque : la taille du logo doit être de 190 X 56 PX et la couleur doit être blanche.

en: Notice
fr_FR: Avis

en: Notice Approved
fr_FR: Avis approuvé

en: Notice By
fr_FR: Avis par

en: Notice Comment
fr_FR: Avis Commentaire

en: Notice Content
fr_FR: Contenu de l'avis

en: Notice Details
fr_FR: Détails de l'avis

en: Notice End Date
fr_FR: Date de fin de l'avis

en: Notice Information
fr_FR: Informations sur l'avis

en: Notice List
fr_FR: Liste des avis

en: Notice Page Link
fr_FR: Lien vers la page d'avis

en: Notice Start Date
fr_FR: Date de début de l'avis

en: Notice Start Date To End Date
fr_FR: Date de début de l'avis à la date de fin

en: Notice Title
fr_FR: Titre de l'avis

en: Notifications
fr_FR: Avis

en: November
fr_FR: Novembre

en: Number Of Family Member
fr_FR: Nombre de membres de la famille

en: Number of Participant
fr_FR: Nombre de participants

en: Occupation
fr_FR: Profession

en: Occupied
fr_FR: Occupé

en: Oct
fr_FR: Octobre

en: Octomber
fr_FR: octobre

en: Official Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone officiel

en: On this Date and time already booked reservation
fr_FR: A cette date et heure réservation déjà réservée

en: Only CSV file are allow.
fr_FR: Seuls les fichiers CSV sont autorisés.

en: Only Document , PDF , PPT and XML File Allowed.
fr_FR: Seuls les fichiers Document, PDF, PPT et XML sont autorisés.

en: Only JPG , PNG , JPEG , GIF file are allowed.
fr_FR: Seuls les fichiers JPG, PNG, JPEG, GIF sont autorisés.

en: Only PDF files are allowed!
fr_FR: Seuls les fichiers PDF sont autorisés !

en: Only audio formats files are allowed!
fr_FR: Seuls les fichiers aux formats audio sont autorisés !

en: Only image files are allowed!
fr_FR: Seuls les fichiers image sont autorisés !

en: Only image formats are allow.
fr_FR: Seuls les formats d'image sont autorisés.

en: Only jpeg ,jpg ,png and gif files are allowed!.
fr_FR: Seuls les fichiers jpeg, jpg, png et gif sont autorisés !.

en: Only jpeg jpg png and gif files are allowed!.
fr_FR: Seuls les fichiers jpeg jpg png et gif sont autorisés !.

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!.
fr_FR: Seuls les fichiers jpg jpeg png et gif sont autorisés !.

en: Only jpg,jpeg,png and gif files are allowed!.
fr_FR: Seuls les fichiers jpg, jpeg, png et gif sont autorisés !.

en: Only video formats files are allowed!
fr_FR: Seuls les fichiers aux formats vidéo sont autorisés !

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other End Time should be greater than Start Time
fr_FR: L'autre heure de fin doit être supérieure à l'heure de début

en: Other Informaiton
fr_FR: Autres informations

en: Other Information
fr_FR: les autres informations

en: Other Logo
fr_FR: Autre logo

en: Other Service Date
fr_FR: Autre date de service

en: Other Service End Time
fr_FR: Autre heure de fin de service

en: Other Service Start Time
fr_FR: Autre heure de début de service

en: Other Service Type
fr_FR: Autre type de service

en: Other Start Time To End time
fr_FR: Autre heure de début à heure de fin

en: Other Title
fr_FR: Autre titre

en: Other title
fr_FR: Autre titre

en: Out of
fr_FR: Hors de

en: PAYPAL PAYMENT SETTING
fr_FR: PARAMÈTRES DE PAIEMENT PAYPAL

en: Page Link
fr_FR: Lien vers la page

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Part Paid
fr_FR: Partie payée

en: Participant Capacity
fr_FR: Capacité des participants

en: Participant value must be less than or equals to the capacity
fr_FR: La valeur du participant doit être inférieure ou égale à la capacité

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Pastoral
fr_FR: Pastorale

en: Pastoral Date
fr_FR: Date pastorale

en: Pastoral Description
fr_FR: Description pastorale

en: Pastoral Details
fr_FR: Détails pastoraux

en: Pastoral Information
fr_FR: Informations pastorales

en: Pastoral List
fr_FR: Liste pastorale

en: Pastoral Page Link
fr_FR: Lien vers la page pastorale

en: Pastoral Time
fr_FR: Temps pastoral

en: Pastoral Title
fr_FR: Titre pastoral

en: Pay Method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Payment Data
fr_FR: Données de paiement

en: Payment Link
fr_FR: Lien de paiement

en: Payment Method
fr_FR: Mode de paiement

en: Payment Prefix
fr_FR: Préfixe de paiement

en: Payment Prefix Setting
fr_FR: Paramètre de préfixe de paiement

en: Payment Received Against Transaction Invoice Template
fr_FR: Modèle de facture de paiement reçu sur transaction

en: Payment Received against Transaction Invoice Template
fr_FR: Paiement reçu sur modèle de facture de transaction

en: Payment Report
fr_FR: Rapport de paiement

en: Payment Report By Month
fr_FR: Rapport de paiement par mois

en: Payment Status
fr_FR: Statut de paiement

en: Payment Type
fr_FR: Type de paiement

en: Paypal Email Id
fr_FR: Identifiant de messagerie Paypal

en: Period
fr_FR: Période

en: Personal Information
fr_FR: Renseignements personnels

en: Personal Information
fr_FR: Renseignements personnels

en: Philippine Peso
fr_FR: Peso philippin

en: Phone
fr_FR: Téléphoner

en: Phone No
fr_FR: Pas de téléphone

en: Please Enter Confirm Password.
fr_FR: Veuillez saisir le mot de passe de confirmation.

en: Please Enter New Password.
fr_FR: Veuillez saisir un nouveau mot de passe.

en: Please Select Activity
fr_FR: Veuillez sélectionner une activité

en: Please Select Ministry
fr_FR: Veuillez sélectionner un ministère

en: Please Select atleast One Image.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins une image.

en: Please at least one member
fr_FR: Veuillez au moins un membre

en: Please fill out all the required fields
fr_FR: Veuillez remplir tous les champs requis

en: Please provide correct Envato purchase key.
fr_FR: Veuillez fournir la clé d'achat Envato correcte.

en: Please select at least one record.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un enregistrement.

en: Please select atleast one users to reply
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un utilisateur pour répondre

en: Pledge Invoice Number
fr_FR: Numéro de facture de mise en gage

en: Pledges
fr_FR: Engagements

en: Pledges Amount
fr_FR: Montant des promesses

en: Pledges Details
fr_FR: Détails des promesses

en: Pledges End Date
fr_FR: Date de fin des engagements

en: Pledges Entries
fr_FR: Entrées de promesses

en: Pledges Information
fr_FR: Informations sur les promesses

en: Pledges List
fr_FR: Liste des promesses

en: Pledges Page Link
fr_FR: Lien vers la page des engagements

en: Pledges Start Date
fr_FR: Date de début des engagements

en: Pledges Total Amount
fr_FR: Montant total des promesses

en: Pledges frequecy
fr_FR: Fréquence des gages

en: Polish Zloty
fr_FR: Zloty polonais

en: Pound Sterling
fr_FR: Livre sterling

en: Present
fr_FR: Cadeau

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Price
fr_FR: Prix

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Processing...
fr_FR: Traitement...

en: Product
fr_FR: Produit

en: Profile Image
fr_FR: Image de profil

en: Profile picture updated successfully.
fr_FR: Photo de profil mise à jour avec succès.

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Record End Time
fr_FR: Heure de fin d'enregistrement

en: Record End Time should be greater than Start Time.
fr_FR: L'heure de fin d'enregistrement doit être supérieure à l'heure de début.

en: Record Start Time
fr_FR: Heure de début d'enregistrement

en: Record Updated Successfully.
fr_FR: Enregistrement mis à jour avec succès.

en: Record Updated successfully
fr_FR: Enregistrement mis à jour avec succès

en: Record deleted successfully
fr_FR: Enregistrement supprimé avec succès

en: Record inserted successfully
fr_FR: Enregistrement inséré avec succès

en: Record inserted successfully.
fr_FR: Enregistrement inséré avec succès.

en: Record updated successfully
fr_FR: Enregistrement mis à jour avec succès

en: Record updated successfully.
fr_FR: Enregistrement mis à jour avec succès.

en: Recurrence
fr_FR: Récurrence

en: Registration
fr_FR: Inscription

en: Registration Email Template
fr_FR: Modèle d'e-mail d'inscription

en: Registration Email Template
fr_FR: Modèle d'e-mail d'inscription

en: Registration complete.Your account active after admin can approve.
fr_FR: Inscription terminée. Votre compte est actif après l'approbation de l'administrateur.

en: Regular Member
fr_FR: Membre régulier

en: Rehearsal
fr_FR: Répétition

en: Religion Information
fr_FR: Informations religieuses

en: Repeat Date
fr_FR: Date de répétition

en: Reply
fr_FR: Réponse

en: Reply By :
fr_FR: Répondre par :

en: Reply To :
fr_FR: Répondre à :

en: Report
fr_FR: Signaler

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Request Before Days
fr_FR: Demande avant jours

en: Reservation
fr_FR: Réservation

en: Reservation Details
fr_FR: Détails de la réservation

en: Reservation End Time*
fr_FR: Heure de fin de réservation*

en: Reservation Information
fr_FR: Informations de réservation

en: Reservation List
fr_FR: Liste de réservation

en: Reservation Start Time*
fr_FR: Heure de début de la réservation*

en: Reservations
fr_FR: Réservations

en: Reserve End Date
fr_FR: Date de fin de réservation

en: Reserve End Date*
fr_FR: Date de fin de réservation*

en: Reserve Start Date
fr_FR: Date de début de réservation

en: Reserved By
fr_FR: Réservé par

en: Reserved Date
fr_FR: Date réservée

en: Reserved End Date
fr_FR: Date de fin réservée

en: Role Of User
fr_FR: Rôle de l'utilisateur

en: Room History
fr_FR: Historique de la salle

en: Room Information
fr_FR: Informations sur la chambre

en: Room List
fr_FR: Liste des chambres

en: Room Title
fr_FR: Titre de la salle

en: Save
fr_FR: Sauver

en: Save Activity
fr_FR: Enregistrer l'activité

en: Save Attendance
fr_FR: Enregistrer la participation

en: Save Document
fr_FR: Enregistrer le document

en: Save Expense
fr_FR: Économisez des dépenses

en: Save Family
fr_FR: Sauver la famille

en: Save Group
fr_FR: Enregistrer le groupe

en: Save Income
fr_FR: Économiser des revenus

en: Save Member
fr_FR: Enregistrer le membre

en: Save Notice
fr_FR: Enregistrer l'avis

en: Save Pastoral
fr_FR: Sauvegarder Pastorale

en: Save Pledge
fr_FR: Enregistrer l'engagement

en: Save Reservation
fr_FR: Enregistrer la réservation

en: Save Room
fr_FR: Salle de sauvegarde

en: Save Sell Gift
fr_FR: Enregistrer Vendre Cadeau

en: Save Sermon
fr_FR: Enregistrer le sermon

en: Save Service
fr_FR: Enregistrer le service

en: Save Spiritual Gift
fr_FR: Enregistrer le don spirituel

en: Save Transaction
fr_FR: Enregistrer la transaction

en: Save Venue
fr_FR: Enregistrer le lieu

en: Saves
fr_FR: Économise

en: Search for Equipment...
fr_FR: Recherche d'équipement...

en: Search for Users...
fr_FR: Rechercher des utilisateurs...

en: Search for equipment...
fr_FR: Recherche de matériel...

en: Search for group...
fr_FR: Rechercher un groupe...

en: Search for ministry...
fr_FR: Recherche ministère...

en: Search for users...
fr_FR: Rechercher des utilisateurs...

en: Search...
fr_FR: Recherche...

en: Search:
fr_FR: Recherche:

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Activity
fr_FR: Sélectionnez une activité

en: Select Activity Category
fr_FR: Sélectionnez la catégorie d'activité

en: Select Activity Name
fr_FR: Sélectionnez le nom de l'activité

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select Applicant
fr_FR: Sélectionnez le candidat

en: Select CSV file
fr_FR: Sélectionnez le fichier CSV

en: Select Campaign
fr_FR: Sélectionnez la campagne

en: Select Currency
fr_FR: Sélectionnez la devise

en: Select Date Format
fr_FR: Sélectionnez le format de date

en: Select Donations Type
fr_FR: Sélectionnez le type de dons

en: Select Equipment
fr_FR: Sélectionnez l'équipement

en: Select Frequency
fr_FR: Sélectionnez la fréquence

en: Select Gift
fr_FR: Sélectionnez un cadeau

en: Select Gift Type
fr_FR: Sélectionnez le type de cadeau

en: Select Group
fr_FR: Sélectionnez le groupe

en: Select Group Name
fr_FR: Sélectionnez le nom du groupe

en: Select Group/Members
fr_FR: Sélectionner groupe/membres

en: Select Member
fr_FR: Sélectionnez un membre

en: Select Ministry
fr_FR: Sélectionnez le ministère

en: Select Ministry Name
fr_FR: Sélectionnez le nom du ministère

en: Select Payment Method
fr_FR: Sélectionnez le mode de paiement

en: Select Profile Picture
fr_FR: Sélectionnez l'image de profil

en: Select Relation
fr_FR: Sélectionnez une relation

en: Select Report Type
fr_FR: Sélectionnez le type de rapport

en: Select Sermon Type
fr_FR: Sélectionnez le type de prédication

en: Select Service Type
fr_FR: Sélectionnez le type de service

en: Select Song Category
fr_FR: Sélectionner la catégorie de chanson

en: Select Venue
fr_FR: Sélectionnez le lieu

en: Select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select list
fr_FR: Sélectionner la liste

en: Select user to reply
fr_FR: Sélectionnez l'utilisateur pour répondre

en: Select users to reply
fr_FR: Sélectionnez les utilisateurs auxquels répondre

en: Selecte year
fr_FR: Sélectionnez l'année

en: Sell Date
fr_FR: Date de vente

en: Sell Gift
fr_FR: Vendre un cadeau

en: Sell Gift Details
fr_FR: Vendre les détails du cadeau

en: Sell Gift Information
fr_FR: Vendre des informations sur les cadeaux

en: Sell Gift List
fr_FR: Vendre une liste de cadeaux

en: Sell Gifts
fr_FR: Vendre des cadeaux

en: Sell Gifts List
fr_FR: Vendre une liste de cadeaux

en: Sell Spiritual Gift Template
fr_FR: Vendre un modèle de cadeau spirituel

en: Selling Date
fr_FR: Date de vente

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send Campaign
fr_FR: Envoyer la campagne

en: Send Message
fr_FR: Envoyer le message

en: Sent
fr_FR: Expédié

en: Sent Item
fr_FR: Élément envoyé

en: September
fr_FR: Septembre

en: Sermon Added By
fr_FR: Sermon ajouté par

en: Sermon Content
fr_FR: Contenu du sermon

en: Sermon Content Type
fr_FR: Type de contenu du sermon

en: Sermon Description
fr_FR: Description du sermon

en: Sermon List
fr_FR: Liste des sermons

en: Sermon Page Link
fr_FR: Lien vers la page du sermon

en: Sermon Title
fr_FR: Titre du sermon

en: Sermon Type
fr_FR: Type de prédication

en: Service
fr_FR: Un service

en: Service Details
fr_FR: Détails des services

en: Service End Date
fr_FR: Date de fin de service

en: Service End Time
fr_FR: Heure de fin de service

en: Service End Time*
fr_FR: Heure de fin du service*

en: Service Information
fr_FR: Des informations de service

en: Service Name
fr_FR: Nom du service

en: Service Page Link
fr_FR: Lien vers la page de service

en: Service Start Date
fr_FR: Date de début du service

en: Service Start Time
fr_FR: Heure de début du service

en: Service Start Time*
fr_FR: Heure de début du service*

en: Service Title
fr_FR: Titre du service

en: Service Type
fr_FR: type de service

en: Service Type Name
fr_FR: Nom du type de service

en: Services
fr_FR: Prestations de service

en: Setting
fr_FR: Paramètre

en: Setting saved successfully.
fr_FR: Paramètre enregistré avec succès.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Show _MENU_ entries
fr_FR: Afficher les entrées du _MENU_

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr_FR: Affichage de 0 à 0 sur 0 entrées

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fr_FR: Affichage de _START_ à _END_ entrées sur _TOTAL_

en: Singapore Dollar
fr_FR: Dollar de Singapour

en: Sister
fr_FR: Sœur

en: Skyp Id
fr_FR: Identifiant Skype

en: Skype Id
fr_FR: Identifiant Skype

en: Son
fr_FR: Fils

en: Song
fr_FR: Chanson

en: Song Added By
fr_FR: Chanson ajoutée par

en: Song Category
fr_FR: Catégorie de chanson

en: Song Description
fr_FR: Description de la chanson

en: Song Information
fr_FR: Informations sur la chanson

en: Song Name
fr_FR: Titre de chanson

en: Song Page Link
fr_FR: Lien vers la page de la chanson

en: Songs
fr_FR: Chansons

en: South African Rand
fr_FR: Rand sud-africain

en: Speaker Name
fr_FR: Nom de l'orateur

en: Spiritual Gift
fr_FR: Don spirituel

en: Spiritual Gifts
fr_FR: Dons spirituels

en: Spiritual Gifts List
fr_FR: Liste des dons spirituels

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Start Date To End Date
fr_FR: Date de début à date de fin

en: Start Time
fr_FR: Heure de début

en: Start Time To End Time
fr_FR: Heure de début à l'heure de fin

en: Start Time To End time
fr_FR: Heure de début à l'heure de fin

en: Starting Year
fr_FR: Année de départ

en: State
fr_FR: État

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status :
fr_FR: Statut :

en: Subject
fr_FR: Matière

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: Subtotal :
fr_FR: Sous-total :

en: Supplier Name
fr_FR: Nom du fournisseur

en: Swedish Krona
fr_FR: couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr_FR: Franc suisse

en: Sync Mail
fr_FR: Synchroniser le courrier

en: Synchronize Mail Successfully
fr_FR: Synchroniser le courrier avec succès

en: Taiwan New Dollar
fr_FR: Nouveau dollar de Taïwan

en: Take/View  Attendance
fr_FR: Prendre/Afficher les présences

en: Tap on above icon to add your first Record.
fr_FR: Appuyez sur l'icône ci-dessus pour ajouter votre premier enregistrement.

en: Tap on above icon to import CSV.
fr_FR: Appuyez sur l'icône ci-dessus pour importer CSV.

en: Thai Baht
fr_FR: Baht thaïlandais

en: The Group Name
fr_FR: Le nom du groupe

en: The Member Name
fr_FR: Le nom du membre

en: The Ministry Name
fr_FR: Le nom du ministère

en: There is not enough data to generate report.
fr_FR: Il n'y a pas assez de données pour générer un rapport.

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
fr_FR: Il semble y avoir un problème, veuillez essayer après un certain temps ou contactez-nous sur sales@dasinfomeida.com

en: This Month
fr_FR: Ce mois-ci

en: This Week
fr_FR: Cette semaine

en: This Year
fr_FR: Cette année

en: This group have no members.
fr_FR: Ce groupe n'a pas de membres.

en: This ministry have no members.
fr_FR: Ce ministère n'a pas de membres.

en: Title Name
fr_FR: Nom du titre

en: To
fr_FR: Pour

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Today Attendance
fr_FR: Présence aujourd'hui

en: Total Amount
fr_FR: Montant total

en: Total Expense
fr_FR: Dépense totale

en: Total Income
fr_FR: Revenu total

en: Total Member
fr_FR: Nombre total de membres

en: Total Members
fr_FR: Nombre total de membres

en: Total Participant
fr_FR: Nombre total de participants

en: Transaction Date
fr_FR: Date de la transaction

en: Transaction Entries
fr_FR: Saisies des transactions

en: Transaction Information
fr_FR: Informations sur les transactions

en: Transaction List
fr_FR: Liste des transactions

en: Transaction/Donation
fr_FR: Transaction/Don

en: Transaction/Donation Report
fr_FR: Rapport de transaction/don

en: Turkish Lira
fr_FR: Lire turque

en: U.S. Dollar
fr_FR: Dollars américain

en: Unmarried
fr_FR: Célibataire

en: Unpaid
fr_FR: Non payé

en: Upload  image
fr_FR: Télécharger une image

en: Upload CSV File
fr_FR: Télécharger le fichier CSV

en: Upload Cover Image
fr_FR: Télécharger l'image de couverture

en: Upload Gift
fr_FR: Télécharger le cadeau

en: Upload Group Image
fr_FR: Télécharger l'image du groupe

en: Upload Image
fr_FR: Télécharger une image

en: Upload Ministry Image
fr_FR: Télécharger l'image du ministère

en: Upload Profile
fr_FR: Télécharger le profil

en: Upload Profile Image
fr_FR: Télécharger l'image du profil

en: Upload Sermon
fr_FR: Télécharger le sermon

en: Upload Song
fr_FR: Télécharger la chanson

en: Upload image
fr_FR: Télécharger une image

en: Usage Title
fr_FR: Titre d'utilisation

en: Use Paymaster Payment Gateways
fr_FR: Utiliser les passerelles de paiement Paymaster

en: Use title :
fr_FR: Utiliser le titre :

en: User Can Change Profile Picture
fr_FR: L'utilisateur peut modifier l'image de profil

en: User Name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: User Role
fr_FR: Rôle d'utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username Or Emailid All Ready Exist.
fr_FR: Nom d'utilisateur ou e-mail ID Tout est prêt.

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Venue
fr_FR: Lieu

en: Venue Details
fr_FR: Détails du lieu

en: Venue Information
fr_FR: Informations sur le lieu

en: Venue Name
fr_FR: nom de la place

en: Venue Title
fr_FR: Titre du lieu

en: Venues
fr_FR: Lieux

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: View
fr_FR: Voir

en: View  Attendance
fr_FR: Afficher la participation

en: View Accountant
fr_FR: Voir le comptable

en: View Check-in
fr_FR: Afficher l'enregistrement

en: View Document
fr_FR: Afficher le document

en: View Donation Link
fr_FR: Voir le lien de don

en: View Expense
fr_FR: Afficher les dépenses

en: View Family Member
fr_FR: Afficher le membre de la famille

en: View Gifts
fr_FR: Voir les cadeaux

en: View Invoice
fr_FR: Voir la facture

en: View Member
fr_FR: Voir le membre

en: View Sermon
fr_FR: Voir le sermon

en: View Sermon List
fr_FR: Voir la liste des sermons

en: View Spiritual Gift
fr_FR: Voir le don spirituel

en: View Spiritual Gifts
fr_FR: Voir les dons spirituels

en: View income
fr_FR: Afficher les revenus

en: Volunteer
fr_FR: Bénévole

en: Volunteer Member
fr_FR: Membre bénévole

en: Want to take past date attendance?
fr_FR: Vous souhaitez prendre en compte les rendez-vous passés ?

en: Wed
fr_FR: Épouser

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Welcome To Dashboard, Admin
fr_FR: Bienvenue sur le tableau de bord, administrateur

en: Wife
fr_FR: Épouse

en: Wish
fr_FR: Souhaiter

en: Worship
fr_FR: Vénération

en: Year
fr_FR: Année

en: Yearly
fr_FR: Annuel

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You can use following variables in the email template:
fr_FR: Vous pouvez utiliser les variables suivantes dans le modèle d'e-mail :

en: Your file is ready. You can download it from
fr_FR: Votre dossier est prêt. Vous pouvez le télécharger sur

en: Youth
fr_FR: Jeunesse

en: Zip Code
fr_FR: Code postal

en: [Max-Limit:
fr_FR: [Max-Limite :

en: accountant
fr_FR: comptable

en: activity
fr_FR: activité

en: add Message
fr_FR: Ajouter un message

en: administrator
fr_FR: administrateur

en: adults
fr_FR: adultes

en: adults,children
fr_FR: adultes, enfants

en: adults,families
fr_FR: adultes, familles

en: adults,families,children
fr_FR: adultes, familles, enfants

en: adults,families,youth
fr_FR: adultes, familles, jeunes

en: adults,families,youth,children
fr_FR: adultes, familles, jeunes, enfants

en: adults,youth
fr_FR: adultes, jeunes

en: adults,youth,children
fr_FR: adultes, jeunes, enfants

en: audio
fr_FR: l'audio

en: bank_transfer
fr_FR: virement

en: cash
fr_FR: espèces

en: check
fr_FR: Chèque

en: check-in Page Link
fr_FR: lien vers la page d'enregistrement

en: check-out Page Link
fr_FR: lien vers la page de paiement

en: children
fr_FR: enfants

en: families
fr_FR: familles

en: families,children
fr_FR: familles, enfants

en: families,youth
fr_FR: familles, jeunes

en: families,youth,children
fr_FR: familles, jeunes, enfants

en: female
fr_FR: femelle

en: male
fr_FR: Masculin

en: member
fr_FR: membre

en: ministry
fr_FR: ministère

en: payment
fr_FR: Paiement

en: please fill in the required fields
fr_FR: S'il vous plaît remplir les champs obligatoires

en: product
fr_FR: produit

en: service
fr_FR: un service

en: video
fr_FR: vidéo

en: view Song
fr_FR: voir la chanson

en: youth
fr_FR: jeunesse
