Church Management System - en to hi_IN translation catalogue (998 entries)

en:  Access Right
hi_IN:  पहूंच अधिकार

en:  Days
hi_IN:  दिन

en:  Seats
hi_IN:  सीटों

en:  Sermon Information
hi_IN:  उपदेश सूचना

en:  Spiritual Gift Information
hi_IN:  आध्यात्मिक उपहार जानकारी

en:  To
hi_IN:  सेवा

en: &nbsp;Fri
hi_IN: शुक्र

en: &nbsp;Mon
hi_IN: सोम

en: &nbsp;Sat
hi_IN: शनि

en: &nbsp;Sun
hi_IN: रवि

en: &nbsp;Thu
hi_IN: गुरु

en: &nbsp;Tue
hi_IN: मंगल

en: &nbsp;Wed
hi_IN: बुध

en: (Date:
hi_IN: (दिनांक:

en: (Day:
hi_IN: (दिन:

en: (filtered from _MAX_ total entries)
hi_IN: (_MAX_ कुल प्रविष्टियों से फ़िल्टर किया गया)

en: -Time)
hi_IN: -समय)

en: 1 Time
hi_IN: एक बार

en: : activate to sort column ascending
hi_IN: : कॉलम को आरोही क्रम में लगाने के लिए सक्रिय करें

en: : activate to sort column descending
hi_IN: : कॉलम अवरोही को सॉर्ट करने के लिए सक्रिय करें

en: ADD
hi_IN: जोड़ें

en: API Key
hi_IN: एपीआई कुंजी

en: APP Icon
hi_IN: ऐप आइकन

en: APP SETTING
hi_IN: ऐप सेटिंग

en: Absent
hi_IN: अनुपस्थित

en: Access Rights
hi_IN: पहुंच अधिकार

en: Account
hi_IN: खाता

en: Account Settings
hi_IN: अकाउंट सेटिंग

en: Accountant
hi_IN: मुनीम

en: Accountant Access Right
hi_IN: अकाउंटेंट एक्सेस राइट

en: Accountant Email
hi_IN: लेखाकार ईमेल

en: Accountant Name
hi_IN: लेखपाल का नाम

en: Action
hi_IN: गतिविधि

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Activities
hi_IN: गतिविधियां

en: Activity
hi_IN: गतिविधि

en: Activity Attendance
hi_IN: गतिविधि उपस्थिति

en: Activity Attendance List
hi_IN: गतिविधि उपस्थिति सूची

en: Activity Attendance Report
hi_IN: गतिविधि उपस्थिति रिपोर्ट

en: Activity Category
hi_IN: गतिविधि श्रेणी

en: Activity Category Name
hi_IN: गतिविधि श्रेणी का नाम

en: Activity Details
hi_IN: गतिविधि विवरण

en: Activity End Date
hi_IN: गतिविधि समाप्ति तिथि

en: Activity End Time
hi_IN: गतिविधि समाप्ति समय

en: Activity End Time*
hi_IN: गतिविधि समाप्ति समय*

en: Activity Information
hi_IN: गतिविधि की जानकारी

en: Activity Name
hi_IN: गतिविधि का नाम

en: Activity Page Link
hi_IN: गतिविधि पृष्ठ लिंक

en: Activity Record End Time
hi_IN: गतिविधि रिकॉर्ड समाप्ति समय

en: Activity Record Start Time
hi_IN: गतिविधि रिकॉर्ड प्रारंभ समय

en: Activity Reoccurence
hi_IN: गतिविधि पुनरावृत्ति

en: Activity Report
hi_IN: गतिविधि रिपोर्ट

en: Activity Report By Month
hi_IN: माह के अनुसार गतिविधि रिपोर्ट

en: Activity Reports
hi_IN: गतिविधि रिपोर्ट

en: Activity Start Date
hi_IN: गतिविधि प्रारंभ तिथि

en: Activity Start Time
hi_IN: गतिविधि प्रारंभ समय

en: Activity Start Time*
hi_IN: गतिविधि प्रारंभ समय*

en: Activity Title
hi_IN: गतिविधि शीर्षक

en: Activity Venue
hi_IN: गतिविधि स्थान

en: Add
hi_IN: जोड़ें

en: Add Accountant
hi_IN: लेखाकार जोड़ें

en: Add Activity
hi_IN: गतिविधि जोड़ें

en: Add Activity Category
hi_IN: गतिविधि श्रेणी जोड़ें

en: Add Activity Template
hi_IN: गतिविधि टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Document
hi_IN: दस्तावेज़ जोड़ें

en: Add Donation Template
hi_IN: दान का खाका जोड़ें

en: Add Donation Type
hi_IN: दान प्रकार जोड़ें

en: Add Equipment
hi_IN: उपकरण जोड़ें

en: Add Expense
hi_IN: व्यय जोड़ें

en: Add Family Member
hi_IN: परिवार के सदस्य को जोड़ें

en: Add Group
hi_IN: समूह जोड़ें

en: Add Group Member
hi_IN: समूह सदस्य जोड़ें

en: Add Income
hi_IN: आय जोड़ें

en: Add Income Template
hi_IN: आय टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Member
hi_IN: सदस्य जोड़ें

en: Add Members
hi_IN: सदस्य जोड़ें

en: Add Message
hi_IN: संदेश डालो

en: Add Ministry
hi_IN: मंत्रालय जोड़ें

en: Add Ministry Member
hi_IN: मंत्रालय सदस्य जोड़ें

en: Add Notice
hi_IN: सूचना जोड़ें

en: Add Notice Admin Template
hi_IN: सूचना जोड़ें व्यवस्थापक टेम्पलेट

en: Add Notice Email Template
hi_IN: सूचना ईमेल टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Notice Template
hi_IN: नोटिस टेम्प्लेट जोड़ें

en: Add Or Remove
hi_IN: जोड़ें या घटाएँ

en: Add Other User in System Template
hi_IN: सिस्टम टेम्पलेट में अन्य उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Add Other User in system Template
hi_IN: सिस्टम टेम्पलेट में अन्य उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Add Pastoral
hi_IN: देहाती जोड़ें

en: Add Pastoral Template
hi_IN: देहाती खाका जोड़ें

en: Add Pledge
hi_IN: प्रतिज्ञा जोड़ें

en: Add Pledges
hi_IN: प्रतिज्ञा जोड़ें

en: Add Pledges Template
hi_IN: प्रतिज्ञा टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Reservation
hi_IN: आरक्षण जोड़ें

en: Add Room
hi_IN: कमरा जोड़ें

en: Add Sell Gift
hi_IN: उपहार बेचें जोड़ें

en: Add Sell Gifts
hi_IN: उपहार बेचें जोड़ें

en: Add Sermon
hi_IN: उपदेश जोड़ें

en: Add Sermon List
hi_IN: उपदेश सूची जोड़ें

en: Add Sermon Template
hi_IN: उपदेश टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Service
hi_IN: सेवा जोड़ें

en: Add Service Template
hi_IN: सेवा टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Service Type
hi_IN: सेवा प्रकार जोड़ें

en: Add Song
hi_IN: गीत जोड़ें

en: Add Song Category
hi_IN: गीत श्रेणी जोड़ें

en: Add Song Template
hi_IN: गीत टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Spiritual Gift
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार जोड़ें

en: Add Spiritual Gifts
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार जोड़ें

en: Add Transaction
hi_IN: लेन-देन जोड़ें

en: Add Transaction Template
hi_IN: लेन-देन टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Venue
hi_IN: स्थान जोड़ें

en: Address
hi_IN: पता

en: Address Information
hi_IN: पते की जानकारी

en: Adults
hi_IN: वयस्कों

en: All Accountants
hi_IN: सभी लेखाकार

en: All Day
hi_IN: पूरे दिन

en: All Members
hi_IN: सभी सदस्य

en: All Selected
hi_IN: सभी चयनित

en: All rights reserved.
hi_IN: सर्वाधिकार सुरक्षित

en: Allow multiple reservation in the same period
hi_IN: एक ही अवधि में एकाधिक आरक्षण की अनुमति दें

en: Amount
hi_IN: राशि

en: An App Icon not uploaded
hi_IN: ऐप आइकन अपलोड नहीं किया गया

en: An unauthorized user
hi_IN: एक अनधिकृत उपयोगकर्ता

en: Applicant
hi_IN: आवेदक

en: Approve
hi_IN: मंज़ूरी देना

en: Apr
hi_IN: अप्रैल

en: April
hi_IN: अप्रैल

en: Are you sure want to delete this record?
hi_IN: क्या आप वाकई इस रिकॉर्ड को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this record?
hi_IN: क्या आप वाकई इस रिकॉर्ड को हटाना चाहते हैं?

en: Attendance
hi_IN: उपस्थिति

en: Attendance Date
hi_IN: उपस्थिति तिथि

en: Attendance List
hi_IN: उपस्थिति सूची

en: Attendance Report
hi_IN: उपस्थिति विवरण

en: Attendance Reports
hi_IN: उपस्थिति रिपोर्ट

en: Attendance Status
hi_IN: उपस्थिति स्थिति

en: Attendance Type
hi_IN: उपस्थिति प्रकार

en: Attendance saved successfully!
hi_IN: उपस्थिति सफलतापूर्वक सहेजी गई!

en: Attendance successfully saved!
hi_IN: उपस्थिति सफलतापूर्वक सहेजी गई!

en: Attendence Date
hi_IN: उपस्थिति तिथि

en: Audio
hi_IN: ऑडियो

en: Aug
hi_IN: अगस्त

en: Auguest
hi_IN: अगस्ते

en: August
hi_IN: अगस्त

en: Australian Dollar
hi_IN: ऑस्ट्रलियन डॉलर

en: Authentication Key
hi_IN: प्रमाणीकरण कुंजी

en: Authentication credentials were missing
hi_IN: प्रमाणीकरण क्रेडेंशियल गायब थे

en: Available
hi_IN: उपलब्ध

en: Back to wp-admin
hi_IN: wp-admin पर वापस जाएं

en: Bank Transfer
hi_IN: बैंक ट्रांसफर

en: Baptist Date
hi_IN: बैपटिस्ट तिथि

en: Bill To
hi_IN: बिल प्राप्तकर्ता

en: Bill To :
hi_IN: बिल प्राप्तकर्ता :

en: Bill To.
hi_IN: बिल प्राप्तकर्ता।

en: Birth Date
hi_IN: जन्म तिथि

en: Birthday Date
hi_IN: जन्मदिन की तारीख

en: Birthday List
hi_IN: जन्मदिन सूची

en: Book
hi_IN: किताब

en: Brazilian Real
hi_IN: ब्राजीली रियल

en: Brother
hi_IN: भइया

en: CSV
hi_IN: सीएसवी

en: Calendar
hi_IN: पंचांग

en: Campaign
hi_IN: अभियान

en: Campaign Tests Not Sent!
hi_IN: अभियान परीक्षण नहीं भेजे गए!

en: Campaign Tests Sent!
hi_IN: अभियान परीक्षण भेजे गए!

en: Campaign list
hi_IN: अभियान सूची

en: Canadian Dollar
hi_IN: कैनेडियन डॉलर

en: Capacity
hi_IN: क्षमता

en: Capacity Seats
hi_IN: क्षमता सीटें

en: Cash
hi_IN: नकद

en: Category Name
hi_IN: श्रेणी नाम

en: Check
hi_IN: जाँच करना

en: Check In
hi_IN: चेक इन

en: Check In Date
hi_IN: तिथि देखिए

en: Check Out Date
hi_IN: जाने की तिथि

en: Check-In
hi_IN: चेक इन

en: Check-In Information
hi_IN: चेक-इन सूचना

en: Check-In church venue Template
hi_IN: चेक-इन चर्च स्थल टेम्पलेट

en: Check-In successfully
hi_IN: चेक-इन सफलतापूर्वक

en: Check-Out
hi_IN: चेक आउट

en: Check-Out From Church Venue Template
hi_IN: चर्च स्थल टेम्पलेट से चेक-आउट करें

en: Check-in Date
hi_IN: तिथि देखिए

en: Check-out Date
hi_IN: जाने की तिथि

en: Check-out successfully
hi_IN: चेक-आउट सफलतापूर्वक

en: Cheked-in Date
hi_IN: चेक-इन तिथि

en: Cheked-out Date
hi_IN: चेक-आउट दिनांक

en: Children
hi_IN: बच्चे

en: Choose Image
hi_IN: छवि चुनें

en: Choose image
hi_IN: छवि चुनें

en: Church Address
hi_IN: चर्च का पता

en: Church Header Logo
hi_IN: चर्च हैडर लोगो

en: Church Management
hi_IN: चर्च प्रबंधन

en: Church Management System
hi_IN: चर्च प्रबंधन प्रणाली

en: Church Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete Church operation. It has different user roles like Member, Volunteer, Accountant and Admin users.
hi_IN: वर्डप्रेस प्लगइन के लिए चर्च प्रबंधन प्रणाली संपूर्ण चर्च संचालन का प्रबंधन करने का आदर्श तरीका है। इसमें सदस्य, स्वयंसेवी, लेखाकार और व्यवस्थापक उपयोगकर्ता जैसी विभिन्न उपयोगकर्ता भूमिकाएँ हैं।

en: Church Name
hi_IN: चर्च का नाम

en: City
hi_IN: शहर

en: Class
hi_IN: कक्षा

en: Clickatell
hi_IN: क्लिकटेल

en: Close
hi_IN: बंद करे

en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

en: Compose
hi_IN: लिखें

en: Confirm Password
hi_IN: पासवर्ड की पुष्टि कीजिये

en: Contact Information
hi_IN: संपर्क जानकारी

en: Copyright
hi_IN: कॉपीराइट

en: Country
hi_IN: देश

en: Country Code
hi_IN: देश कोड

en: Create Expense Entry
hi_IN: व्यय प्रविष्टि बनाएँ

en: Create Income Entry
hi_IN: आय प्रविष्टि बनाएँ

en: Current Password
hi_IN: वर्तमान पासवर्ड

en: Czech Koruna
hi_IN: चेक कोरुना

en: Daily
hi_IN: दैनिक

en: Danish Krone
hi_IN: डेनिश क्रोन

en: Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड

en: Dasinfomedia
hi_IN: दासइन्फोमीडिया

en: Datatable
hi_IN: डेटा तालिका

en: Datatable Header Settings
hi_IN: डेटाटेबल हेडर सेटिंग्स

en: Date
hi_IN: दिनांक

en: Date :
hi_IN: दिनांक :

en: Date Format
hi_IN: डेटा प्रारूप

en: Date Type
hi_IN: दिनांक प्रकार

en: Date of Birth
hi_IN: जन्म की तारीख

en: Daughter
hi_IN: बेटी

en: Dec
hi_IN: दिसम्बर

en: December
hi_IN: दिसंबर

en: December 12, 2022
hi_IN: 12 दिसंबर 2022

en: Delete
hi_IN: मिटाना

en: Delete All
hi_IN: सभी हटा दो

en: Demographics
hi_IN: जनसांख्यिकी

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Description :
hi_IN: विवरण :

en: Details
hi_IN: विवरण

en: Details Room:
hi_IN: विवरण कक्ष:

en: Display Name
hi_IN: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Do not have any active bookings
hi_IN: कोई सक्रिय बुकिंग न करें

en: Documant Name
hi_IN: दस्तावेज़ का नाम

en: Document
hi_IN: दस्तावेज़

en: Document Created By
hi_IN: द्वारा बनाया गया दस्तावेज़

en: Document Created Date
hi_IN: दस्तावेज़ बनाने की तिथि

en: Document Details
hi_IN: दस्तावेज़ विवरण

en: Document Information
hi_IN: दस्तावेज़ जानकारी

en: Document Name
hi_IN: दस्तावेज़ का नाम

en: Domain
hi_IN: कार्यक्षेत्र

en: Donate
hi_IN: दान देना

en: Donation Amount
hi_IN: दान की राशि

en: Donation Date
hi_IN: दान तिथि

en: Donation Details
hi_IN: दान विवरण

en: Donation List
hi_IN: दान सूची

en: Donation Name
hi_IN: दान का नाम

en: Donation Type
hi_IN: दान का प्रकार

en: Donation Type Name
hi_IN: दान प्रकार का नाम

en: Download
hi_IN: डाउनलोड

en: Download File
hi_IN: फ़ाइल डाउनलोड करें

en: Download Report
hi_IN: रिपोर्ट डाउनलोड करें

en: Download Reports
hi_IN: रिपोर्ट डाउनलोड करें

en: Download!
hi_IN: डाउनलोड!

en: Draft
hi_IN: प्रारूप

en: Edit
hi_IN: संपादन करना

en: Edit Accountant
hi_IN: लेखाकार संपादित करें

en: Edit Activity
hi_IN: गतिविधि संपादित करें

en: Edit Document
hi_IN: दस्तावेज़ संपादित करें

en: Edit Expense
hi_IN: व्यय संपादित करें

en: Edit Family Member
hi_IN: परिवार के सदस्य संपादित करें

en: Edit Group
hi_IN: समूह संपादित करें

en: Edit Income
hi_IN: आय संपादित करें

en: Edit Member
hi_IN: सदस्य संपादित करें

en: Edit Ministry
hi_IN: मंत्रालय संपादित करें

en: Edit Notice
hi_IN: सूचना संपादित करें

en: Edit Pastoral
hi_IN: देहाती संपादित करें

en: Edit Pledges
hi_IN: प्रतिज्ञा संपादित करें

en: Edit Reservation
hi_IN: आरक्षण संपादित करें

en: Edit Room
hi_IN: कमरा संपादित करें

en: Edit Sell Gift
hi_IN: उपहार बेचें संपादित करें

en: Edit Sell Gifts
hi_IN: उपहार बेचें संपादित करें

en: Edit Sermon
hi_IN: उपदेश संपादित करें

en: Edit Sermon List
hi_IN: उपदेश सूची संपादित करें

en: Edit Service
hi_IN: सेवा संपादित करें

en: Edit Song
hi_IN: गीत संपादित करें

en: Edit Spiritual Gift
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार संपादित करें

en: Edit Transaction
hi_IN: लेन-देन संपादित करें

en: Edit Venue
hi_IN: स्थान संपादित करें

en: Education
hi_IN: शिक्षा

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email ID
hi_IN: ईमेल आईडी

en: Email Subject
hi_IN: ईमेल विषय

en: Email Template
hi_IN: ईमेल टेम्पलेट

en: Email id
hi_IN: ईमेल आईडी

en: Enable
hi_IN: सक्षम

en: Enable Notifications
hi_IN: सूचनाएं सक्षम करें

en: Enable Sandbox
hi_IN: सैंडबॉक्स सक्षम करें

en: End Date
hi_IN: समाप्ति तिथि

en: End Date should be greater than Start Date
hi_IN: समाप्ति तिथि प्रारंभ तिथि से अधिक होनी चाहिए

en: End Date should be greater than Start Date.
hi_IN: समाप्ति तिथि प्रारंभ तिथि से अधिक होनी चाहिए।

en: End Time
hi_IN: अंत समय

en: End Time should be greater than Start Time
hi_IN: समाप्ति समय प्रारंभ समय से अधिक होना चाहिए

en: End Time should be greater than Start Time.
hi_IN: समाप्ति समय प्रारंभ समय से अधिक होना चाहिए।

en: Entry
hi_IN: प्रवेश

en: Envato License key
hi_IN: Envato लाइसेंस कुंजी

en: Equipment
hi_IN: उपकरण

en: Equipment Name
hi_IN: उपकरण का नाम

en: Equipments
hi_IN: उपकरणों

en: Euro
hi_IN: यूरो

en: Expected Check Out Date
hi_IN: अपेक्षित चेक आउट तिथि

en: Expected Check-out Date
hi_IN: अपेक्षित चेक आउट तिथि

en: Expense
hi_IN: व्यय

en: Expense Amount
hi_IN: व्यय राशि

en: Expense Entries
hi_IN: व्यय प्रविष्टियां

en: Expense Information
hi_IN: खर्च की जानकारी

en: Expense Label
hi_IN: व्यय लेबल

en: Expense List
hi_IN: व्यय सूची

en: Expense Report
hi_IN: व्यय आख्या

en: Expenses
hi_IN: खर्च

en: Export CSV
hi_IN: निर्यात सीएसवी

en: Families
hi_IN: परिवार

en: Family Member
hi_IN: परिवार का सदस्य

en: Family Member Name & Email
hi_IN: परिवार के सदस्य का नाम और ईमेल

en: Family Member Settings
hi_IN: परिवार के सदस्य सेटिंग्स

en: Family Members
hi_IN: परिवार के सदस्य

en: Family member
hi_IN: परिवार का सदस्य

en: Family member Access Right
hi_IN: परिवार के सदस्य का प्रवेश अधिकार

en: Family member can login?
hi_IN: परिवार का सदस्य लॉगिन कर सकता है?

en: Father
hi_IN: पिता

en: Fax
hi_IN: फैक्स

en: Feb
hi_IN: फ़रवरी

en: February
hi_IN: फ़रवरी

en: Female
hi_IN: महिला

en: File size limit 2 MB allow.
hi_IN: फ़ाइल आकार सीमा 2 एमबी अनुमति दें।

en: Finance/Payment Reports
hi_IN: वित्त/भुगतान रिपोर्ट

en: First
hi_IN: प्रथम

en: First Name
hi_IN: पहला नाम

en: Footer Description
hi_IN: पाद विवरण

en: Footer setting
hi_IN: पाद सेटिंग

en: Forgot your password?
hi_IN: क्या आप अपना पासवर्ड भूल गए?

en: Frequency
hi_IN: आवृत्ति

en: Frequency Number Of Time
hi_IN: समय की आवृत्ति संख्या

en: Frequency Number of Time
hi_IN: समय की आवृत्ति संख्या

en: From
hi_IN: से

en: From :
hi_IN: से :

en: From:
hi_IN: से:

en: Full Day
hi_IN: पूरा दिन

en: Full Name
hi_IN: पूरा नाम

en: GENERAL SETTINGS
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स

en: Gender
hi_IN: लिंग

en: General
hi_IN: आम

en: General Setting
hi_IN: सामान्य सेटिंग

en: General Settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स

en: Get License Successfully
hi_IN: लाइसेंस सफलतापूर्वक प्राप्त करें

en: Gift
hi_IN: उपहार

en: Gift Assigned  successfully
hi_IN: उपहार सफलतापूर्वक असाइन किया गया

en: Gift Assigned successfully
hi_IN: उपहार सफलतापूर्वक असाइन किया गया

en: Gift Got Date
hi_IN: उपहार मिल गया दिनांक

en: Gift Invoice Number
hi_IN: उपहार चालान संख्या

en: Gift Name
hi_IN: उपहार का नाम

en: Gift Price
hi_IN: उपहार मूल्य

en: Gift Type
hi_IN: उपहार प्रकार

en: Gifts
hi_IN: उपहार

en: Give Donation
hi_IN: दान दें

en: Give Gift
hi_IN: उपहार दे

en: Give Gift To Member
hi_IN: सदस्य को उपहार दें

en: Give This Gift
hi_IN: यह उपहार दें

en: Go
hi_IN: जाना

en: Grand Total
hi_IN: कुल योग

en: Grand Total :
hi_IN: कुल योग :

en: Graph
hi_IN: ग्राफ़

en: Group
hi_IN: समूह

en: Group Details
hi_IN: समूह विवरण

en: Group Image
hi_IN: समूह छवि

en: Group Information
hi_IN: समूह सूचना

en: Group List
hi_IN: समूह सूची

en: Group Member
hi_IN: समूह का सदस्य

en: Group Members Added successfully
hi_IN: समूह के सदस्य सफलतापूर्वक जोड़े गए

en: Group Name
hi_IN: समूह का नाम

en: Group Name :
hi_IN: समूह का नाम :

en: Groups
hi_IN: समूह

en: Guest Speaker
hi_IN: अतिथि वक्ता

en: Header
hi_IN: हैडर

en: Hong Kong Dollar
hi_IN: हांगकांग का डॉलर

en: Hungarian Forint
hi_IN: हंगेरियन फ़ोरिंटो

en: Husband
hi_IN: पति

en: INVOICE
hi_IN: इनवॉइस

en: Id
hi_IN: पहचान

en: If your operator supports multiple routes then give one route name. Eg: route=1 for promotional, route=4 for transactional SMS.
hi_IN: यदि आपका ऑपरेटर कई रूट का समर्थन करता है तो एक रूट नाम दें। उदाहरण: प्रचार के लिए रूट=1, लेनदेन संबंधी एसएमएस के लिए रूट=4।

en: Image
hi_IN: छवि

en: Import CSV
hi_IN: सीएसवी आयात करें

en: Inbox
hi_IN: इनबॉक्स

en: Income
hi_IN: आय

en: Income & Expense Report
hi_IN: आय एवं व्यय रिपोर्ट

en: Income Amount
hi_IN: आय राशि

en: Income Entries
hi_IN: आय प्रविष्टियां

en: Income Information
hi_IN: आय की जानकारी

en: Income Label
hi_IN: आय लेबल

en: Income List
hi_IN: आय सूची

en: Income Report
hi_IN: आय रिपोर्ट

en: Income Title
hi_IN: आय शीर्षक

en: Income label
hi_IN: आय लेबल

en: Income, Expense & Net Profit
hi_IN: आय, व्यय और शुद्ध लाभ

en: Incorrect Email or Password.
hi_IN: गलत ईमेल या पासवर्ड।

en: Incorrect Email.
hi_IN: गलत ईमेल।

en: Indian Rupee
hi_IN: भारतीय रुपया

en: Invoice Number
hi_IN: बीजक संख्या

en: Invoice Prefix
hi_IN: चालान उपसर्ग

en: Invoice Prefix Setting
hi_IN: चालान उपसर्ग सेटिंग

en: Invoice label
hi_IN: चालान लेबल

en: Invoice, Mail
hi_IN: चालान, मेल

en: Invoices
hi_IN: चालान

en: Israeli New Sheqel
hi_IN: इज़राइली न्यू शेकेल

en: Issue By
hi_IN: के द्वारा जारी

en: Jan
hi_IN: जनवरी

en: January
hi_IN: जनवरी

en: Japanese Yen
hi_IN: जापानी येन

en: Join Church Date
hi_IN: चर्च तिथि में शामिल हों

en: Join Date
hi_IN: संलग्न तिथि

en: Jul
hi_IN: जुलाई

en: July
hi_IN: जुलाई

en: Jun
hi_IN: जून

en: June
hi_IN: जून

en: Last
hi_IN: अंतिम

en: Last 12 Months
hi_IN: पिछले 12 महीने

en: Last 3 Months
hi_IN: पिछले 3 महीने

en: Last 6 Months
hi_IN: पिछले 6 महीने

en: Last Month
hi_IN: पिछला महीना

en: Last Name
hi_IN: उपनाम

en: Last Week
hi_IN: पिछले सप्ताह

en: Last Year
hi_IN: पिछले साल

en: Licence Settings
hi_IN: लाइसेंस सेटिंग्स

en: License Added Successfully
hi_IN: लाइसेंस सफलतापूर्वक जोड़ा गया

en: Link for password reset has been emailed to you. Please check your email.
hi_IN: पासवर्ड रीसेट का लिंक आपको ईमेल कर दिया गया है। कृपया अपनी ईमेल देखें।

en: Loading...
hi_IN: लोड हो रहा है...

en: Log Out
hi_IN: लॉग आउट

en: Login Information
hi_IN: लॉगिन जानकारी

en: Login Link
hi_IN: लॉगिन लिंक

en: Login Page Link
hi_IN: लॉग इन पेज लिंक

en: Login Successfully.
hi_IN: सफलतापूर्वक लॉगिन करें.

en: Logout
hi_IN: लॉग आउट

en: MSG91
hi_IN: एमएसजी91

en: Mail Chimp API key
hi_IN: मेल चिंप एपीआई कुंजी

en: Mail Template
hi_IN: मेल टेम्पलेट

en: Mail chimp API key
hi_IN: मेल चिंप एपीआई कुंजी

en: MailChimp list
hi_IN: मेल चिंप सूची

en: Mailing list
hi_IN: मेलिंग सूची

en: Malaysian Ringgit
hi_IN: मलेशियाई रिंग्गित

en: Male
hi_IN: नर

en: Management
hi_IN: प्रबंध

en: Management Access Right
hi_IN: प्रबंधन पहुँच अधिकार

en: Mar
hi_IN: मार्च

en: March
hi_IN: मार्च

en: Marital Status
hi_IN: वैवाहिक स्थिति

en: Married
hi_IN: विवाहित

en: Max-Limit
hi_IN: अधिकतम-सीमा

en: May
hi_IN: मई

en: Member
hi_IN: सदस्य

en: Member Access Right
hi_IN: सदस्य पहुंच अधिकार

en: Member Added In Group Template
hi_IN: सदस्य समूह टेम्पलेट में जोड़ा गया

en: Member Added In Ministry Template
hi_IN: मंत्रालय के टेम्पलेट में सदस्य जोड़ा गया

en: Member Approved By Admin Template
hi_IN: व्यवस्थापक टेम्पलेट द्वारा स्वीकृत सदस्य

en: Member Approved successfully
hi_IN: सदस्य सफलतापूर्वक स्वीकृत

en: Member Attendance Report
hi_IN: सदस्य उपस्थिति रिपोर्ट

en: Member CSV Uploaded Successfully.
hi_IN: सदस्य सीएसवी सफलतापूर्वक अपलोड हो गया।

en: Member Id
hi_IN: सदस्य पहचान पत्र

en: Member Information
hi_IN: सदस्य सूचना

en: Member List
hi_IN: सदस्य पहचान पत्र

en: Member Name
hi_IN: सदस्य का नाम

en: Member Name & Email
hi_IN: सदस्य का नाम और ईमेल

en: Member Removed Successfully From The Group.
hi_IN: सदस्य को समूह से सफलतापूर्वक निकाला गया।

en: Member Removed from the Ministry Successfully.
hi_IN: सदस्य को मंत्रालय से सफलतापूर्वक हटाया गया।

en: Members
hi_IN: सदस्यों

en: Menu
hi_IN: मेन्यू

en: Message
hi_IN: संदेश

en: Message Comment
hi_IN: संदेश टिप्पणी

en: Message Content
hi_IN: संदेश की सामग्री

en: Message Details
hi_IN: संदेश विवरण

en: Message For
hi_IN: संदेश के लिए

en: Message Received Template
hi_IN: संदेश प्राप्त टेम्पलेट

en: Message To
hi_IN: संदेश के लिए

en: Message deleted successfully
hi_IN: संदेश सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Message sent successfully
hi_IN: संदेश सफलतापूर्वक भेजा जा चुका है

en: Message successfully Sent.
hi_IN: संदेश सफलतापूर्वक भेजा गया।

en: Messages
hi_IN: संदेशों

en: Method
hi_IN: तरीका

en: Mexican Peso
hi_IN: मैक्सिकन पेसो

en: Middle Name
hi_IN: मध्य नाम

en: Ministry
hi_IN: मंत्रालय

en: Ministry Attendance
hi_IN: मंत्रालय उपस्थिति

en: Ministry Attendance List
hi_IN: मंत्रालय उपस्थिति सूची

en: Ministry Attendance Report
hi_IN: मंत्रालय उपस्थिति रिपोर्ट

en: Ministry Details
hi_IN: मंत्रालय विवरण

en: Ministry Image
hi_IN: मंत्रालय छवि

en: Ministry Information
hi_IN: मंत्रालय सूचना

en: Ministry List
hi_IN: मंत्रालय सूची

en: Ministry Member
hi_IN: मंत्रालय सदस्य

en: Ministry Members Added successfully
hi_IN: मंत्रालय के सदस्य सफलतापूर्वक जोड़े गए

en: Ministry Name
hi_IN: मंत्रालय का नाम

en: Ministry Name :
hi_IN: मंत्रालय का नाम:

en: Mobile No.
hi_IN: मोबाइल नंबर.

en: Mobile Number
hi_IN: मोबाइल नंबर

en: Mojoomla
hi_IN: मोजूमला

en: Month
hi_IN: महीना

en: Monthly
hi_IN: महीने के

en: Mother
hi_IN: माता

en: Multiple Booking Possible
hi_IN: एकाधिक बुकिंग संभव

en: Multiple Reservation
hi_IN: एकाधिक आरक्षण

en: N/A
hi_IN: लागू नहीं

en: Name
hi_IN: नाम

en: Name Of Church
hi_IN: चर्च का नाम

en: Name Of Church
hi_IN: चर्च का नाम

en: Name Of Sender
hi_IN: प्रेषक का नाम

en: Name of Admin
hi_IN: व्यवस्थापक का नाम

en: Name of Member
hi_IN: सदस्य का नाम

en: Name of Memeber
hi_IN: मेमेबेर का नाम

en: Name of Receiver
hi_IN: रिसीवर का नाम

en: Name of User
hi_IN: उपयोगकर्ता का नाम

en: Net Profit
hi_IN: शुद्ध लाभ

en: New Password
hi_IN: नया पासवर्ड

en: New Password And Confirm Password Did Not Match.
hi_IN: नया पासवर्ड और कन्फर्म पासवर्ड मेल नहीं खाता।

en: New Zealand Dollar
hi_IN: न्यूज़ीलैंड डॉलर

en: News Letter
hi_IN: समाचार पत्र

en: Newsletter
hi_IN: समाचार पत्रिका

en: Next
hi_IN: अगला

en: No
hi_IN: नहीं

en: No Data Availabel
hi_IN: कोई डेटा उपलब्ध नहीं

en: No Data Available
hi_IN: कोई डेटा उपलब्ध नहीं है

en: No Family Member
hi_IN: परिवार का कोई सदस्य नहीं

en: No Group
hi_IN: कोई समूह नहीं

en: No Groups
hi_IN: कोई समूह नहीं

en: No History available
hi_IN: कोई इतिहास उपलब्ध नहीं

en: No Of Family Members
hi_IN: परिवार के सदस्यों की संख्या

en: No Upcoming Activity
hi_IN: कोई आगामी गतिविधि नहीं

en: No Upcoming Birthday
hi_IN: कोई आगामी जन्मदिन नहीं

en: No Upcoming Donations list
hi_IN: कोई आगामी दान सूची नहीं

en: No Upcoming Group
hi_IN: कोई आगामी समूह नहीं

en: No Upcoming Invoice list
hi_IN: कोई आगामी चालान सूची नहीं

en: No Upcoming Ministry
hi_IN: कोई आगामी मंत्रालय नहीं

en: No Upcoming Reservation
hi_IN: कोई आगामी आरक्षण नहीं

en: No Upcoming Sell Gift
hi_IN: कोई आगामी बिक्री उपहार नहीं

en: No any document
hi_IN: कोई दस्तावेज नहीं

en: No any member yet.
hi_IN: अभी तक कोई सदस्य नहीं है।

en: No data available in table
hi_IN: तालिका में आंकड़े उपलब्ध नहीं है

en: No matching records found
hi_IN: कोई मिलान रिकॉर्ड पाया

en: No of Member
hi_IN: सदस्य की संख्या

en: No of Ministry
hi_IN: मंत्रालय की संख्या

en: No of Times
hi_IN: टाइम्स की संख्या

en: No. of Amount
hi_IN: राशि की संख्या

en: None
hi_IN: कोई भी नहीं

en: Norwegian Krone
hi_IN: नॉर्वेजियन क्रोन

en: Note: logo Size must be 190 X 56 PX And Color Should Be White.
hi_IN: नोट: लोगो का आकार 190 X 56 पीएक्स होना चाहिए और रंग सफेद होना चाहिए।

en: Notice
hi_IN: सूचना

en: Notice Approved
hi_IN: नोटिस स्वीकृत

en: Notice By
hi_IN: नोटिस बाय

en: Notice Comment
hi_IN: सूचना टिप्पणी

en: Notice Content
hi_IN: सूचना सामग्री

en: Notice Details
hi_IN: सूचना विवरण

en: Notice End Date
hi_IN: सूचना समाप्ति तिथि

en: Notice Information
hi_IN: सूचना सूचना

en: Notice List
hi_IN: सूचना सूची

en: Notice Page Link
hi_IN: सूचना पृष्ठ लिंक

en: Notice Start Date
hi_IN: सूचना प्रारंभ तिथि

en: Notice Start Date To End Date
hi_IN: सूचना प्रारंभ तिथि से समाप्ति तिथि तक

en: Notice Title
hi_IN: सूचना शीर्षक

en: Notifications
hi_IN: सूचनाएं

en: Nov
hi_IN: नवंबर

en: November
hi_IN: नवंबर

en: Number Of Family Member
hi_IN: परिवार के सदस्य की संख्या

en: Number of Participant
hi_IN: प्रतिभागियों की संख्या

en: Occupation
hi_IN: व्यवसाय

en: Occupied
hi_IN: व्यस्त

en: Oct
hi_IN: अक्टूबर

en: Octomber
hi_IN: अक्टूबर

en: Official Phone Number
hi_IN: आधिकारिक फोन नंबर

en: On this Date and time already booked reservation
hi_IN: इस तिथि और समय पर पहले से ही आरक्षण बुक किया गया है

en: Only CSV file are allow.
hi_IN: केवल CSV फ़ाइल की अनुमति है।

en: Only Document , PDF , PPT and XML File Allowed.
hi_IN: केवल दस्तावेज़, पीडीएफ, पीपीटी और एक्सएमएल फ़ाइल की अनुमति है।

en: Only JPG , PNG , JPEG , GIF file are allowed.
hi_IN: केवल JPG, PNG, JPEG, GIF फ़ाइल की अनुमति है।

en: Only PDF files are allowed!
hi_IN: केवल पीडीएफ फाइलों की अनुमति है!

en: Only audio formats files are allowed!
hi_IN: केवल ऑडियो प्रारूप फ़ाइलों की अनुमति है!

en: Only image files are allowed!
hi_IN: केवल छवि फ़ाइलों की अनुमति है!

en: Only image formats are allow.
hi_IN: केवल छवि प्रारूपों की अनुमति है।

en: Only jpeg ,jpg ,png and gif files are allowed!.
hi_IN: केवल जेपीईजी, जेपीजी, पीएनजी और जीआईएफ फाइलों की अनुमति है!

en: Only jpeg jpg png and gif files are allowed!.
hi_IN: केवल जेपीईजी जेपीजी पीएनजी और जीआईएफ फाइलों की अनुमति है!

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!.
hi_IN: केवल jpg जेपीईजी पीएनजी और जीआईएफ फाइलों की अनुमति है!

en: Only jpg,jpeg,png and gif files are allowed!.
hi_IN: केवल jpg, jpeg, png और gif फ़ाइलों की अनुमति है!

en: Only video formats files are allowed!
hi_IN: केवल वीडियो प्रारूप फ़ाइलों की अनुमति है!

en: Other
hi_IN: अन्य

en: Other End Time should be greater than Start Time
hi_IN: अन्य समाप्ति समय प्रारंभ समय से अधिक होना चाहिए

en: Other Informaiton
hi_IN: अन्य जानकारी

en: Other Information
hi_IN: अन्य सूचना

en: Other Logo
hi_IN: अन्य लोगो

en: Other Service Date
hi_IN: अन्य सेवा दिनांक

en: Other Service End Time
hi_IN: अन्य सेवा समाप्ति समय

en: Other Service Start Time
hi_IN: अन्य सेवा प्रारंभ समय

en: Other Service Type
hi_IN: अन्य सेवा प्रकार

en: Other Start Time To End time
hi_IN: अन्य प्रारंभ समय से समाप्ति समय

en: Other Title
hi_IN: अन्य शीर्षक

en: Other title
hi_IN: अन्य शीर्षक

en: Out of
hi_IN: से बाहर

en: OwnData
hi_IN: ओनडेटा

en: PAYPAL PAYMENT SETTING
hi_IN: पेपैल भुगतान सेटिंग

en: PDF
hi_IN: पीडीएफ

en: Page Link
hi_IN: पेज लिंक

en: Paid
hi_IN: चुकाया गया

en: Part Paid
hi_IN: पार्ट पेड

en: Participant Capacity
hi_IN: प्रतिभागी क्षमता

en: Participant value must be less than or equals to the capacity
hi_IN: प्रतिभागी का मान क्षमता से कम या उसके बराबर होना चाहिए

en: Password
hi_IN: कुटशब्द

en: Pastoral
hi_IN: देहाती

en: Pastoral Date
hi_IN: देहाती तिथि

en: Pastoral Description
hi_IN: देहाती विवरण

en: Pastoral Details
hi_IN: देहाती विवरण

en: Pastoral Information
hi_IN: देहाती जानकारी

en: Pastoral List
hi_IN: देहाती सूची

en: Pastoral Page Link
hi_IN: देहाती पेज लिंक

en: Pastoral Time
hi_IN: देहाती समय

en: Pastoral Title
hi_IN: देहाती शीर्षक

en: Pay Method
hi_IN: भुगतान विधि

en: Payment
hi_IN: भुगतान

en: Payment Data
hi_IN: भुगतान डेटा

en: Payment Link
hi_IN: भुगतान लिंक

en: Payment Method
hi_IN: भुगतान का तरीका

en: Payment Prefix
hi_IN: भुगतान उपसर्ग

en: Payment Prefix Setting
hi_IN: भुगतान उपसर्ग सेटिंग

en: Payment Received Against Transaction Invoice Template
hi_IN: लेन-देन चालान टेम्पलेट के विरुद्ध प्राप्त भुगतान

en: Payment Received against Transaction Invoice Template
hi_IN: लेन-देन चालान टेम्पलेट के विरुद्ध प्राप्त भुगतान

en: Payment Report
hi_IN: भुगतान रिपोर्ट

en: Payment Report By Month
hi_IN: महीने के हिसाब से भुगतान रिपोर्ट

en: Payment Status
hi_IN: भुगतान की स्थिति

en: Payment Type
hi_IN: भुगतान के प्रकार

en: Paypal Email Id
hi_IN: पेपैल ईमेल आईडी

en: Period
hi_IN: अवधि

en: Personal Information
hi_IN: व्यक्तिगत जानकारी

en: Personal Information
hi_IN: व्यक्तिगत जानकारी

en: Philippine Peso
hi_IN: फिलीपीन पेसो

en: Phone
hi_IN: फ़ोन

en: Phone No
hi_IN: फोन नंबर

en: Photo
hi_IN: फ़ोटो

en: Please Enter Confirm Password.
hi_IN: कृपया पासवर्ड की पुष्टि करें दर्ज करें।

en: Please Enter New Password.
hi_IN: कृपया नया पासवर्ड दर्ज करें।

en: Please Select Activity
hi_IN: कृपया गतिविधि चुनें

en: Please Select Ministry
hi_IN: कृपया मंत्रालय का चयन करें

en: Please Select atleast One Image.
hi_IN: कृपया कम से कम एक छवि चुनें।

en: Please at least one member
hi_IN: कृपया कम से कम एक सदस्य

en: Please fill out all the required fields
hi_IN: कृपया सभी आवश्यक फ़ील्ड भरें

en: Please provide correct Envato purchase key.
hi_IN: कृपया सही Envato खरीद कुंजी प्रदान करें।

en: Please select at least one record.
hi_IN: कृपया कम से कम एक रिकॉर्ड चुनें।

en: Please select atleast one users to reply
hi_IN: कृपया उत्तर देने के लिए कम से कम एक उपयोगकर्ता का चयन करें

en: Pledge Invoice Number
hi_IN: प्रतिज्ञा चालान संख्या

en: Pledges
hi_IN: प्रतिज्ञाओं

en: Pledges Amount
hi_IN: प्रतिज्ञा राशि

en: Pledges Details
hi_IN: प्रतिज्ञा विवरण

en: Pledges End Date
hi_IN: प्रतिज्ञा समाप्ति तिथि

en: Pledges Entries
hi_IN: प्रतिज्ञा प्रविष्टियाँ

en: Pledges Information
hi_IN: प्रतिज्ञा की जानकारी

en: Pledges List
hi_IN: प्रतिज्ञा सूची

en: Pledges Page Link
hi_IN: प्रतिज्ञा पृष्ठ लिंक

en: Pledges Start Date
hi_IN: प्रतिज्ञा प्रारंभ तिथि

en: Pledges Total Amount
hi_IN: प्रतिज्ञा कुल राशि

en: Pledges frequecy
hi_IN: प्रतिज्ञा आवृत्ति

en: Polish Zloty
hi_IN: पोलिश ज़्लॉटी

en: Pound Sterling
hi_IN: पौंड स्टर्लिंग

en: Present
hi_IN: वर्तमान

en: Previous
hi_IN: पहले का

en: Price
hi_IN: कीमत

en: Print
hi_IN: छाप

en: Processing...
hi_IN: संसाधित किया जा रहा है...

en: Product
hi_IN: उत्पाद

en: Profile Image
hi_IN: प्रोफ़ाइल छवि

en: Profile picture updated successfully.
hi_IN: प्रोफ़ाइल चित्र सफलतापूर्वक अपडेट किया गया.

en: Publish
hi_IN: प्रकाशित करना

en: Record End Time
hi_IN: रिकॉर्ड समाप्ति समय

en: Record End Time should be greater than Start Time.
hi_IN: रिकॉर्ड समाप्ति समय प्रारंभ समय से अधिक होना चाहिए।

en: Record Start Time
hi_IN: रिकॉर्ड प्रारंभ समय

en: Record Updated Successfully.
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Record Updated successfully
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया

en: Record deleted successfully
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक हटाया गया

en: Record found successfully
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक मिल गया

en: Record inserted successfully
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक डाला गया

en: Record inserted successfully.
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक डाला गया।

en: Record not found
hi_IN: रिकॉर्ड नहीं मिला

en: Record updated successfully
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया

en: Record updated successfully.
hi_IN: रिकॉर्ड सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Recurrence
hi_IN: पुनरावृत्ति

en: Registration
hi_IN: पंजीकरण

en: Registration Email Template
hi_IN: पंजीकरण ईमेल टेम्पलेट

en: Registration Email Template
hi_IN: पंजीकरण ईमेल टेम्पलेट

en: Registration complete.Your account active after admin can approve.
hi_IN: पंजीकरण पूर्ण। आपका खाता सक्रिय होने के बाद व्यवस्थापक द्वारा अनुमोदित किया जा सकता है।

en: Regular Member
hi_IN: नियमित सदस्य

en: Rehearsal
hi_IN: रिहर्सल

en: Relation
hi_IN: रिश्ता

en: Religion Information
hi_IN: धर्म की जानकारी

en: Repeat Date
hi_IN: दोहराने की तारीख

en: Reply
hi_IN: जवाब

en: Reply By :
hi_IN: द्वारा उत्तर दें:

en: Reply To :
hi_IN: को उत्तर :

en: Report
hi_IN: प्रतिवेदन

en: Reports
hi_IN: रिपोर्टों

en: Request Before Days
hi_IN: दिनों से पहले अनुरोध

en: Reservation
hi_IN: आरक्षण

en: Reservation Details
hi_IN: आरक्षण विवरण

en: Reservation End Time*
hi_IN: आरक्षण समाप्ति समय*

en: Reservation Information
hi_IN: आरक्षण की जानकारी

en: Reservation List
hi_IN: आरक्षण सूची

en: Reservation Start Time*
hi_IN: आरक्षण प्रारंभ समय*

en: Reservations
hi_IN: आरक्षण

en: Reserve End Date
hi_IN: आरक्षित समाप्ति तिथि

en: Reserve End Date*
hi_IN: रिजर्व समाप्ति तिथि*

en: Reserve Start Date
hi_IN: रिजर्व प्रारंभ तिथि

en: Reserved By
hi_IN: आरक्षित द्वारा

en: Reserved Date
hi_IN: आरक्षित तिथि

en: Reserved End Date
hi_IN: आरक्षित समाप्ति तिथि

en: Role Of User
hi_IN: उपयोगकर्ता की भूमिका

en: Room History
hi_IN: कमरे का इतिहास

en: Room Information
hi_IN: कमरे की जानकारी

en: Room List
hi_IN: कमरे की सूची

en: Room Title
hi_IN: कमरे का शीर्षक

en: Route
hi_IN: मार्ग

en: SMS Setting
hi_IN: एसएमएस सेटिंग

en: SMS Setting Information
hi_IN: एसएमएस सेटिंग जानकारी

en: SMS Settings Updated Successfully.
hi_IN: एसएमएस सेटिंग सफलतापूर्वक अपडेट की गई.

en: Save
hi_IN: बचाना

en: Save Activity
hi_IN: गतिविधि सहेजें

en: Save Attendance
hi_IN: उपस्थिति सहेजें

en: Save Document
hi_IN: दस्तावेज़ सहेजें

en: Save Expense
hi_IN: खर्च बचाएं

en: Save Family
hi_IN: परिवार बचाओ

en: Save Group
hi_IN: समूह सहेजें

en: Save Income
hi_IN: आय बचाओ

en: Save Member
hi_IN: सदस्य सहेजें

en: Save Notice
hi_IN: सूचना सहेजें

en: Save Pastoral
hi_IN: देहाती बचाओ

en: Save Pledge
hi_IN: प्रतिज्ञा बचाओ

en: Save Reservation
hi_IN: आरक्षण बचाओ

en: Save Room
hi_IN: बचाने के लिए कमरे

en: Save Sell Gift
hi_IN: उपहार बेचें सहेजें

en: Save Sermon
hi_IN: उपदेश बचाओ

en: Save Service
hi_IN: सेवा सहेजें

en: Save Spiritual Gift
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार सहेजें

en: Save Transaction
hi_IN: लेन-देन सहेजें

en: Save Venue
hi_IN: स्थान सहेजें

en: Saves
hi_IN: बचाता है

en: Search for Equipment...
hi_IN: उपकरण खोजें...

en: Search for Users...
hi_IN: उपयोगकर्ता खोजें...

en: Search for equipment...
hi_IN: उपकरण खोजें...

en: Search for group...
hi_IN: समूह खोजें...

en: Search for ministry...
hi_IN: मंत्रालय के लिए खोजें...

en: Search for users...
hi_IN: उपयोगकर्ताओं को खोजें...

en: Search...
hi_IN: खोज...

en: Search:
hi_IN: खोज:

en: Select
hi_IN: चुनना

en: Select Activity
hi_IN: गतिविधि का चयन करें

en: Select Activity Category
hi_IN: गतिविधि श्रेणी चुनें

en: Select Activity Name
hi_IN: गतिविधि का नाम चुनें

en: Select All
hi_IN: सभी का चयन करे

en: Select Applicant
hi_IN: आवेदक का चयन करें

en: Select CSV file
hi_IN: सीएसवी फ़ाइल का चयन करें

en: Select Campaign
hi_IN: अभियान चुनें

en: Select Currency
hi_IN: मुद्रा चुनें

en: Select Date Format
hi_IN: दिनांक प्रारूप का चयन करें

en: Select Donations Type
hi_IN: दान प्रकार चुनें

en: Select Equipment
hi_IN: उपकरण चुनें

en: Select Frequency
hi_IN: आवृत्ति का चयन करें

en: Select Gift
hi_IN: उपहार चुनें

en: Select Gift Type
hi_IN: उपहार प्रकार चुनें

en: Select Group
hi_IN: समूह का चयन करें

en: Select Group Name
hi_IN: समूह का नाम चुनें

en: Select Group/Members
hi_IN: समूह/सदस्यों का चयन करें

en: Select Member
hi_IN: सदस्य चुनें

en: Select Message Service
hi_IN: संदेश सेवा चुनें

en: Select Ministry
hi_IN: मंत्रालय का चयन करें

en: Select Ministry Name
hi_IN: मंत्रालय का नाम चुनें

en: Select Payment Method
hi_IN: भुगतान का तरीका चुनें

en: Select Profile Picture
hi_IN: प्रोफ़ाइल चित्र चुनें

en: Select Relation
hi_IN: संबंध चुनें

en: Select Report Type
hi_IN: रिपोर्ट प्रकार चुनें

en: Select Sermon Type
hi_IN: उपदेश प्रकार चुनें

en: Select Service Type
hi_IN: सेवा प्रकार चुनें

en: Select Song Category
hi_IN: गीत श्रेणी का चयन करें

en: Select Venue
hi_IN: स्थान चुनें

en: Select all
hi_IN: सभी का चयन करे

en: Select list
hi_IN: सूची का चयन करें

en: Select user to reply
hi_IN: उत्तर देने के लिए उपयोगकर्ता का चयन करें

en: Select users to reply
hi_IN: उत्तर देने के लिए उपयोगकर्ताओं का चयन करें

en: Selecte year
hi_IN: वर्ष चुनें

en: Sell Date
hi_IN: बेचने की तारीख

en: Sell Gift
hi_IN: उपहार बेचें

en: Sell Gift Details
hi_IN: उपहार विवरण बेचें

en: Sell Gift Information
hi_IN: उपहार की जानकारी बेचें

en: Sell Gift List
hi_IN: उपहार सूची बेचें

en: Sell Gifts List
hi_IN: उपहार सूची बेचें

en: Sell Spiritual Gift Template
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार टेम्पलेट बेचें

en: Selling Date
hi_IN: बिक्री तिथि

en: Send
hi_IN: भेजना

en: Send Campaign
hi_IN: अभियान भेजें

en: Send Message
hi_IN: मेसेज भेजें

en: Send Push Notification
hi_IN: पुश अधिसूचना भेजें

en: SenderID
hi_IN: प्रेषक आईडी

en: Sent
hi_IN: भेजा

en: Sent Item
hi_IN: भेजा आइटम

en: Sep
hi_IN: सितम्बर

en: September
hi_IN: सितंबर

en: Sermon Added By
hi_IN: उपदेश द्वारा जोड़ा गया

en: Sermon Content
hi_IN: उपदेश सामग्री

en: Sermon Content Type
hi_IN: उपदेश सामग्री प्रकार

en: Sermon Description
hi_IN: उपदेश विवरण

en: Sermon List
hi_IN: उपदेश सूची

en: Sermon Page Link
hi_IN: प्रवचन पृष्ठ का लिंक

en: Sermon Title
hi_IN: उपदेश शीर्षक

en: Sermon Type
hi_IN: उपदेश सामग्री प्रकार

en: Service
hi_IN: सेवा

en: Service Details
hi_IN: सेवा विवरण

en: Service End Date
hi_IN: सेवा समाप्ति तिथि

en: Service End Time
hi_IN: सेवा समाप्ति समय

en: Service End Time*
hi_IN: सेवा समाप्ति समय*

en: Service Information
hi_IN: सेवा कि जानकारी

en: Service Name
hi_IN: सेवा का नाम

en: Service Page Link
hi_IN: सेवा पृष्ठ लिंक

en: Service Start Date
hi_IN: सेवा प्रारंभ तिथि

en: Service Start Time
hi_IN: सेवा प्रारंभ समय

en: Service Start Time*
hi_IN: सेवा प्रारंभ समय*

en: Service Title
hi_IN: सेवा शीर्षक

en: Service Type
hi_IN: सेवा प्रकार

en: Service Type Name
hi_IN: सेवा प्रकार का नाम

en: Services
hi_IN: सेवाएं

en: Setting
hi_IN: सेटिंग

en: Setting saved successfully.
hi_IN: सेटिंग सफलतापूर्वक सहेजी गई.

en: Settings
hi_IN: समायोजन

en: Show _MENU_ entries
hi_IN: _MENU_ प्रविष्टियां दिखाएं

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
hi_IN: 0 से 0 में से 0 प्रविष्टियाँ दिखा रहा है

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
hi_IN: _TOTAL_ प्रविष्टियों में से _START_ से _END_ दिखाया जा रहा है

en: Singapore Dollar
hi_IN: सिंगापुर का डॉलर

en: Sister
hi_IN: बहन

en: Skyp Id
hi_IN: स्काइप आईडी

en: Skype Id
hi_IN: स्काइप आईडी

en: Sms Setting
hi_IN: एसएमएस सेटिंग

en: Son
hi_IN: बेटा

en: Song
hi_IN: गाना

en: Song Added By
hi_IN: गीत जोड़ा गया

en: Song Category
hi_IN: गीत श्रेणी

en: Song Description
hi_IN: गीत विवरण

en: Song Information
hi_IN: गाने की जानकारी

en: Song Name
hi_IN: गीत का नाम

en: Song Page Link
hi_IN: गाने के पेज का लिंक

en: Songs
hi_IN: गीत

en: South African Rand
hi_IN: दक्षिण अफ़्रीकी रैंड

en: Speaker Name
hi_IN: अध्यक्ष का नाम

en: Spiritual Gift
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार

en: Spiritual Gifts
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार

en: Spiritual Gifts List
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार सूची

en: Start Date
hi_IN: आरंभ करने की तिथि

en: Start Date To End Date
hi_IN: प्रारंभ तिथि से समाप्ति तिथि तक

en: Start Time
hi_IN: समय शुरू

en: Start Time To End Time
hi_IN: प्रारंभ समय से समाप्ति समय

en: Start Time To End time
hi_IN: प्रारंभ समय से समाप्ति समय

en: Starting Year
hi_IN: प्रारंभिक वर्ष

en: State
hi_IN: राज्य

en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Status :
hi_IN: स्थिति :

en: Subject
hi_IN: विषय

en: Submit
hi_IN: प्रस्तुत

en: Subtotal :
hi_IN: उप-योग:

en: Successfully login
hi_IN: सफलतापूर्वक लॉगिन करें

en: Supplier Name
hi_IN: आपूर्तिकर्ता का नाम

en: Swedish Krona
hi_IN: स्वीडिश क्रोना

en: Swiss Franc
hi_IN: स्विस फ्रैंक

en: Sync Mail
hi_IN: मेल सिंक करें

en: Synchronize Mail Successfully
hi_IN: मेल को सफलतापूर्वक सिंक्रोनाइज़ करें

en: Taiwan New Dollar
hi_IN: ताइवान नया डॉलर

en: Take/View  Attendance
hi_IN: उपस्थिति लें / देखें

en: Tap on above icon to add your first Record.
hi_IN: अपना पहला रिकॉर्ड जोड़ने के लिए उपरोक्त आइकन पर टैप करें।

en: Tap on above icon to import CSV.
hi_IN: CSV आयात करने के लिए उपरोक्त आइकन पर टैप करें।

en: Thai Baht
hi_IN: थाईलैण्ड की मुद्रा

en: The Group Name
hi_IN: समूह का नाम

en: The Member Name
hi_IN: सदस्य का नाम

en: The Ministry Name
hi_IN: मंत्रालय का नाम

en: The email Id was missing
hi_IN: ईमेल आईडी गायब थी

en: There is not enough data to generate report.
hi_IN: रिपोर्ट जनरेट करने के लिए पर्याप्त डेटा नहीं है।

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
hi_IN: कुछ समस्या प्रतीत होती है कृपया कुछ समय बाद प्रयास करें या sales@dasinfomeida.com पर हमसे संपर्क करें

en: This Month
hi_IN: इस महीने

en: This Week
hi_IN: इस सप्ताह

en: This Year
hi_IN: इस साल

en: This group have no members.
hi_IN: इस समूह में कोई सदस्य नहीं है।

en: This ministry have no members.
hi_IN: इस मंत्रालय का कोई सदस्य नहीं है।

en: Title Name
hi_IN: शीर्षक नाम

en: To
hi_IN: सेवा

en: Today
hi_IN: आज

en: Today Attendance
hi_IN: आज उपस्थिति

en: Total Amount
hi_IN: कुल राशि

en: Total Expense
hi_IN: कुल खर्च

en: Total Income
hi_IN: कुल आय

en: Total Member
hi_IN: कुल सदस्य

en: Total Members
hi_IN: कुल सदस्य

en: Total Participant
hi_IN: कुल प्रतिभागी

en: Transaction
hi_IN: लेन-देन

en: Transaction Date
hi_IN: कार्यवाही की तिथि

en: Transaction Entries
hi_IN: लेनदेन प्रविष्टियां

en: Transaction Information
hi_IN: लेन-देन की जानकारी

en: Transaction List
hi_IN: लेन-देन सूची

en: Transaction/Donation
hi_IN: लेन-देन/दान

en: Transaction/Donation Report
hi_IN: लेन-देन/दान रिपोर्ट

en: Transactions
hi_IN: लेनदेन

en: Turkish Lira
hi_IN: तुर्की लीरास

en: U.S. Dollar
hi_IN: अमेरिकी डॉलर

en: Unmarried
hi_IN: अविवाहित

en: Unpaid
hi_IN: अवैतनिक

en: Upload  image
hi_IN: तस्विर अपलोड करना

en: Upload APP Icon
hi_IN: ऐप आइकन अपलोड करें

en: Upload CSV File
hi_IN: CSV फ़ाइल अपलोड करें

en: Upload Cover Image
hi_IN: कवर छवि अपलोड करें

en: Upload Gift
hi_IN: उपहार अपलोड करें

en: Upload Group Image
hi_IN: समूह छवि अपलोड करें

en: Upload Image
hi_IN: तस्विर अपलोड करना

en: Upload Ministry Image
hi_IN: मंत्रालय छवि अपलोड करें

en: Upload Profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल अपलोड करें

en: Upload Profile Image
hi_IN: प्रोफ़ाइल छवि अपलोड करें

en: Upload Sermon
hi_IN: उपदेश अपलोड करें

en: Upload Song
hi_IN: गाना अपलोड करें

en: Upload image
hi_IN: तस्विर अपलोड करना

en: Usage Title
hi_IN: उपयोग शीर्षक

en: Use Paymaster Payment Gateways
hi_IN: पेमास्टर पेमेंट गेटवे का उपयोग करें

en: Use title :
hi_IN: शीर्षक का प्रयोग करें:

en: User Can Change Profile Picture
hi_IN: उपयोगकर्ता प्रोफ़ाइल चित्र बदल सकता है

en: User Name
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: User Role
hi_IN: उपयोगकर्ता भूमिका

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: Username Or Emailid All Ready Exist.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम या ईमेल आईडी सभी तैयार मौजूद हैं।

en: Username/Password incorrect
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम/पासवर्ड ग़लत है

en: Users
hi_IN: उपयोगकर्ताओं

en: Venue
hi_IN: कार्यक्रम का स्थान

en: Venue Details
hi_IN: स्थान विवरण

en: Venue Information
hi_IN: स्थान की जानकारी

en: Venue Name
hi_IN: स्थल का नाम

en: Venue Title
hi_IN: स्थान शीर्षक

en: Venues
hi_IN: स्थानों

en: Video
hi_IN: वीडियो

en: View
hi_IN: देखना

en: View  Attendance
hi_IN: उपस्थिति देखें

en: View Accountant
hi_IN: लेखाकार देखें

en: View Check-in
hi_IN: चेक-इन देखें

en: View Document
hi_IN: दस्तावेज़ देखें

en: View Donation Link
hi_IN: दान लिंक देखें

en: View Expense
hi_IN: व्यय देखें

en: View Family Member
hi_IN: परिवार के सदस्य देखें

en: View Gifts
hi_IN: उपहार देखें

en: View Invoice
hi_IN: चालान देखें

en: View Member
hi_IN: सदस्य देखें

en: View Sermon
hi_IN: उपदेश देखें

en: View Sermon List
hi_IN: उपदेश सूची देखें

en: View Spiritual Gift
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार देखें

en: View Spiritual Gifts
hi_IN: आध्यात्मिक उपहार देखें

en: View income
hi_IN: आय देखें

en: Volunteer
hi_IN: स्वयंसेवक

en: Volunteer Member
hi_IN: स्वयंसेवी सदस्य

en: Want to add without Email ID & password?
hi_IN: बिना ईमेल आईडी और पासवर्ड के जोड़ना चाहते हैं

en: Want to take past date attendance?
hi_IN: पिछली तारीख की उपस्थिति लेना चाहते हैं?

en: Wed
hi_IN: बुध

en: Weekly
hi_IN: साप्ताहिक

en: Welcome To Dashboard, Admin
hi_IN: डैशबोर्ड में आपका स्वागत है, व्यवस्थापक

en: Wife
hi_IN: पत्नी

en: Wish
hi_IN: तमन्ना

en: Worship
hi_IN: पूजा

en: Year
hi_IN: वर्ष

en: Yearly
hi_IN: सालाना

en: Yes
hi_IN: हां

en: You can use following variables in the email template:
hi_IN: आप ईमेल टेम्पलेट में निम्नलिखित चरों का उपयोग कर सकते हैं:

en: You have Access Rights
hi_IN: आपके पास एक्सेस अधिकार हैं

en: Your file is ready. You can download it from
hi_IN: आपकी फाइल तैयार है। आप इसे से डाउनलोड कर सकते हैं

en: Youth
hi_IN: युवा

en: Zip Code
hi_IN: पिन कोड

en: [Max-Limit:
hi_IN: [अधिकतम सीमा:

en: accountant
hi_IN: मुनीम

en: activity
hi_IN: गतिविधि

en: add Message
hi_IN: संदेश डालो

en: administrator
hi_IN: प्रशासक

en: adults
hi_IN: वयस्कों

en: adults,children
hi_IN: वयस्क, बच्चे

en: adults,families
hi_IN: वयस्क, परिवार

en: adults,families,children
hi_IN: वयस्क, परिवार, बच्चे

en: adults,families,youth
hi_IN: वयस्क, परिवार, युवा

en: adults,families,youth,children
hi_IN: वयस्क, परिवार, युवा, बच्चे

en: adults,youth
hi_IN: वयस्क, युवा

en: adults,youth,children
hi_IN: वयस्क, युवा, बच्चे

en: audio
hi_IN: ऑडियो

en: bank_transfer
hi_IN: बैंक ट्रांसफर

en: cash
hi_IN: नकद

en: check
hi_IN: जाँच करना

en: check-in Page Link
hi_IN: चेक-इन पेज लिंक

en: check-out Page Link
hi_IN: चेक-आउट पेज लिंक

en: children
hi_IN: बच्चे

en: families
hi_IN: परिवारों

en: families,children
hi_IN: परिवार, बच्चे

en: families,youth
hi_IN: परिवार, युवा

en: families,youth,children
hi_IN: परिवार, युवा, बच्चे

en: female
hi_IN: महिला

en: image
hi_IN: छवि

en: male
hi_IN: पुरुष

en: member
hi_IN: सदस्य

en: ministry
hi_IN: मंत्रालय

en: payment
hi_IN: भुगतान

en: pdf
hi_IN: पीडीएफ

en: please fill in the required fields
hi_IN: कृप्या आवश्यक फ़ील्ड भरें

en: product
hi_IN: उत्पाद

en: service
hi_IN: सर्विस

en: video
hi_IN: वीडियो

en: view Song
hi_IN: गीत देखें

en: youth
hi_IN: युवा
