Church Management System - en to it_IT translation catalogue (956 entries)

en:  Access Right
it_IT:  Diritto di accesso

en:  Days
it_IT:  Giorni

en:  Seats
it_IT:  Sedili

en:  Sermon Information
it_IT:  Informazioni sul sermone

en:  Spiritual Gift Information
it_IT:  Informazioni sui doni spirituali

en:  To
it_IT:  A

en: &nbsp;Fri
it_IT: Ven

en: &nbsp;Mon
it_IT: lun

en: &nbsp;Sat
it_IT: Sab

en: &nbsp;Sun
it_IT: Sole

en: &nbsp;Thu
it_IT: gio

en: &nbsp;Tue
it_IT: mar

en: &nbsp;Wed
it_IT: Wen

en: (Date:
it_IT: (Data:

en: (Day:
it_IT: (Giorno:

en: (filtered from _MAX_ total entries)
it_IT: (filtrato da _MAX_ voci totali)

en: -Time)
it_IT: -Tempo)

en: 1 Time
it_IT: 1 volta

en: 12/31/2022
it_IT: 31/12/2022

en: : activate to sort column ascending
it_IT: : attiva per ordinare le colonne in ordine crescente

en: : activate to sort column descending
it_IT: : attiva per ordinare la colonna decrescente

en: ADD
it_IT: INSERISCI

en: Absent
it_IT: Assente

en: Access Rights
it_IT: Diritti di accesso

en: Account Settings
it_IT: Impostazioni dell'account

en: Accountant
it_IT: Contabile

en: Accountant Access Right
it_IT: Diritto di accesso contabile

en: Accountant Email
it_IT: E-mail contabile

en: Accountant Name
it_IT: Nome contabile

en: Action
it_IT: Azione

en: Active
it_IT: Attivo

en: Activities
it_IT: Attività

en: Activity
it_IT: Attività

en: Activity Attendance
it_IT: Frequenza alle attività

en: Activity Attendance List
it_IT: Elenco delle presenze alle attività

en: Activity Attendance Report
it_IT: Rapporto di partecipazione all'attività

en: Activity Category
it_IT: Categoria di attività

en: Activity Category Name
it_IT: Nome della categoria di attività

en: Activity Details
it_IT: Dettagli attività

en: Activity End Date
it_IT: Data di fine attività

en: Activity End Time
it_IT: Ora di fine attività

en: Activity End Time*
it_IT: Ora di fine dell'attività*

en: Activity Information
it_IT: Informazioni sull'attività

en: Activity Name
it_IT: Nome attività

en: Activity Page Link
it_IT: Link alla pagina delle attività

en: Activity Record End Time
it_IT: Ora di fine del record di attività

en: Activity Record Start Time
it_IT: Ora di inizio registrazione attività

en: Activity Reoccurence
it_IT: Ricorrenza di attività

en: Activity Report
it_IT: Rapporto di attività

en: Activity Report By Month
it_IT: Rapporto attività per mese

en: Activity Reports
it_IT: Rapporti di attività

en: Activity Start Date
it_IT: Data di inizio attività

en: Activity Start Time
it_IT: Ora di inizio attività

en: Activity Start Time*
it_IT: Ora inizio attività*

en: Activity Title
it_IT: Titolo attività

en: Activity Venue
it_IT: Sede delle attività

en: Add
it_IT: Aggiungere

en: Add Accountant
it_IT: Aggiungi Ragioniere

en: Add Activity
it_IT: Aggiungi attività

en: Add Activity Category
it_IT: Aggiungi categoria di attività

en: Add Activity Template
it_IT: Aggiungi modello di attività

en: Add Document
it_IT: Aggiungi documento

en: Add Donation Template
it_IT: Aggiungi modello di donazione

en: Add Donation Type
it_IT: Aggiungi tipo di donazione

en: Add Equipment
it_IT: Aggiungi equipaggiamento

en: Add Expense
it_IT: Aggiungi spese

en: Add Family Member
it_IT: Aggiungi un membro della famiglia

en: Add Group
it_IT: Aggiungere gruppo

en: Add Group Member
it_IT: Aggiungi membro del gruppo

en: Add Income
it_IT: Aggiungi reddito

en: Add Income Template
it_IT: Aggiungi modello di reddito

en: Add Member
it_IT: Aggiungi membro

en: Add Members
it_IT: Aggiungi membri

en: Add Message
it_IT: Aggiungi un messaggio

en: Add Ministry
it_IT: Aggiungi Ministero

en: Add Ministry Member
it_IT: Aggiungi membro del ministero

en: Add Notice
it_IT: Aggiungi avviso

en: Add Notice Admin Template
it_IT: Aggiungi modello amministratore avviso

en: Add Notice Email Template
it_IT: Aggiungi modello e-mail di avviso

en: Add Notice Template
it_IT: Aggiungi modello di avviso

en: Add Or Remove
it_IT: Aggiungi o rimuovi

en: Add Other User in System Template
it_IT: Aggiungi altro utente nel modello di sistema

en: Add Other User in system Template
it_IT: Aggiungi altro utente nel modello di sistema

en: Add Pastoral
it_IT: Aggiungi pastorale

en: Add Pastoral Template
it_IT: Aggiungi modello pastorale

en: Add Pledge
it_IT: Aggiungi impegno

en: Add Pledges
it_IT: Aggiungi Impegni

en: Add Pledges Template
it_IT: Aggiungi modello di promesse

en: Add Reservation
it_IT: Aggiungi prenotazione

en: Add Room
it_IT: Aggiungi spazio

en: Add Sell Gift
it_IT: Aggiungi Vendi Regalo

en: Add Sermon
it_IT: Aggiungi sermone

en: Add Sermon List
it_IT: Aggiungi l'elenco dei sermoni

en: Add Sermon Template
it_IT: Aggiungi il modello del sermone

en: Add Service
it_IT: Aggiungi servizio

en: Add Service Template
it_IT: Aggiungi modello di servizio

en: Add Service Type
it_IT: Aggiungi tipo di servizio

en: Add Song
it_IT: Aggiungi canzone

en: Add Song Category
it_IT: Aggiungi categoria brano

en: Add Song Template
it_IT: Aggiungi modello di brano

en: Add Spiritual Gift
it_IT: Aggiungi dono spirituale

en: Add Spiritual Gifts
it_IT: Aggiungi doni spirituali

en: Add Transaction
it_IT: Aggiungi transazione

en: Add Transaction Template
it_IT: Aggiungi modello di transazione

en: Add Venue
it_IT: Aggiungi luogo

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address Information
it_IT: Informazioni sull'indirizzo

en: Adults
it_IT: Adulti

en: All Accountants
it_IT: Tutti Ragionieri

en: All Day
it_IT: Tutto il giorno

en: All Members
it_IT: Tutti i membri

en: All Selected
it_IT: Tutti selezionati

en: All rights reserved.
it_IT: Tutti i diritti riservati.

en: Allow multiple reservation in the same period
it_IT: Consenti prenotazioni multiple nello stesso periodo

en: Amount
it_IT: Importo

en: Applicant
it_IT: Richiedente

en: Approve
it_IT: Approvare

en: Apr
it_IT: aprile

en: April
it_IT: aprile

en: Are you sure want to delete this record?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo record?

en: Are you sure you want to delete this record?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo record?

en: Attendance
it_IT: Presenze

en: Attendance Date
it_IT: Data di partecipazione

en: Attendance List
it_IT: Lista d'attesa

en: Attendance Report
it_IT: Rapporto di partecipazione

en: Attendance Reports
it_IT: Rapporti sulle presenze

en: Attendance Status
it_IT: Stato di presenza

en: Attendance Type
it_IT: Tipo di partecipazione

en: Attendance saved successfully!
it_IT: Partecipazione salvata con successo!

en: Attendance successfully saved!
it_IT: Partecipazione salvata con successo!

en: Attendence Date
it_IT: Data di partecipazione

en: Aug
it_IT: Agosto

en: Auguest
it_IT: Agosto

en: August
it_IT: agosto

en: Australian Dollar
it_IT: Dollaro australiano

en: Available
it_IT: Disponibile

en: Back to wp-admin
it_IT: Torna a wp-admin

en: Bank Transfer
it_IT: Trasferimento bancario

en: Baptist Date
it_IT: Data Battista

en: Bill To
it_IT: Disegno di legge per

en: Bill To :
it_IT: Disegno di legge per :

en: Bill To.
it_IT: Disegno di legge per.

en: Birth Date
it_IT: Data di nascita

en: Birthday Date
it_IT: Data di nascita

en: Birthday List
it_IT: Lista di compleanno

en: Book
it_IT: Prenotare

en: Brazilian Real
it_IT: Real brasiliano

en: Brother
it_IT: Fratello

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Campaign
it_IT: Campagna

en: Campaign Tests Not Sent!
it_IT: Test della campagna non inviati!

en: Campaign Tests Sent!
it_IT: Test della campagna inviati!

en: Campaign list
it_IT: Elenco delle campagne

en: Canadian Dollar
it_IT: Dollaro canadese

en: Capacity
it_IT: Capacità

en: Capacity Seats
it_IT: Posti di capacità

en: Cash
it_IT: Contanti

en: Category Name
it_IT: Nome della categoria

en: Check
it_IT: Controllo

en: Check In
it_IT: Registrare

en: Check In Date
it_IT: Data di arrivo

en: Check Out Date
it_IT: Data di partenza

en: Check-In
it_IT: Registrare

en: Check-In Information
it_IT: Informazioni sul check-in

en: Check-In church venue Template
it_IT: Modello di sede della chiesa per il check-in

en: Check-In successfully
it_IT: Check-in riuscito

en: Check-Out
it_IT: Guardare

en: Check-Out From Church Venue Template
it_IT: Modello di check-out dalla sede della chiesa

en: Check-in Date
it_IT: Data di arrivo

en: Check-out Date
it_IT: Data di partenza

en: Check-out successfully
it_IT: Check-out riuscito

en: Cheked-in Date
it_IT: Data di arrivo

en: Cheked-out Date
it_IT: Data di check-out

en: Children
it_IT: Bambini

en: Choose Image
it_IT: Scegli Immagine

en: Choose image
it_IT: Scegli immagine

en: Church Address
it_IT: Indirizzo della Chiesa

en: Church Header Logo
it_IT: Logo dell'intestazione della chiesa

en: Church Management
it_IT: Gestione della Chiesa

en: Church Management System
it_IT: Sistema di gestione della Chiesa

en: Church Management System for wordpress plugin is ideal way to manage complete Church operation. It has different user roles like Member, Volunteer, Accountant and Admin users.
it_IT: Il sistema di gestione della Chiesa per il plug-in wordpress è il modo ideale per gestire il funzionamento completo della Chiesa. Ha diversi ruoli utente come utenti Membri, Volontari, Contabili e Amministratori.

en: Church Name
it_IT: Nome della Chiesa

en: City
it_IT: Città

en: Class
it_IT: Classe

en: Close
it_IT: Chiudere

en: Comment
it_IT: Commento

en: Compose
it_IT: Comporre

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Contact Information
it_IT: Informazioni sui contatti

en: Copyright
it_IT: Diritto d'autore

en: Country
it_IT: Paese

en: Country Code
it_IT: Prefisso internazionale

en: Create Expense Entry
it_IT: Crea voce spese

en: Create Income Entry
it_IT: Crea entrata di reddito

en: Current Password
it_IT: Password attuale

en: Czech Koruna
it_IT: Corona ceca

en: Daily
it_IT: Quotidiano

en: Danish Krone
it_IT: Corona danese

en: Dashboard
it_IT: Pannello

en: Datatable
it_IT: Tabella dati

en: Datatable Header Settings
it_IT: Impostazioni intestazione tabella dati

en: Date
it_IT: Data

en: Date :
it_IT: Data :

en: Date Format
it_IT: Formato data

en: Date Type
it_IT: Tipo di data

en: Date of Birth
it_IT: Data di nascita

en: Daughter
it_IT: Figlia

en: Dec
it_IT: dicembre

en: December
it_IT: Dicembre

en: December 12, 2022
it_IT: 12 dicembre 2022

en: Delete
it_IT: Eliminare

en: Delete All
it_IT: Cancella tutto

en: Demographics
it_IT: Demografia

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description :
it_IT: Descrizione:

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Details Room:
it_IT: Dettagli Camera:

en: Display Name
it_IT: Nome da visualizzare

en: Do not have any active bookings
it_IT: Non hai prenotazioni attive

en: Documant Name
it_IT: Nome del documento

en: Document
it_IT: Documento

en: Document Created By
it_IT: Documento creato da

en: Document Created Date
it_IT: Data di creazione del documento

en: Document Details
it_IT: Dettagli del documento

en: Document Information
it_IT: Informazioni sul documento

en: Document Name
it_IT: nome del documento

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Donate
it_IT: Donare

en: Donation Amount
it_IT: Ammontare della donazione

en: Donation Date
it_IT: Data di donazione

en: Donation Details
it_IT: Dettagli della donazione

en: Donation List
it_IT: Elenco delle donazioni

en: Donation Name
it_IT: Nome della donazione

en: Donation Type
it_IT: Tipo di donazione

en: Donation Type Name
it_IT: Nome del tipo di donazione

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download File
it_IT: Download file

en: Download Report
it_IT: Scarica Rapporto

en: Download Reports
it_IT: Scarica Rapporti

en: Download!
it_IT: Scarica!

en: Draft
it_IT: Brutta copia

en: Edit
it_IT: Modificare

en: Edit Accountant
it_IT: Modifica Ragioniere

en: Edit Activity
it_IT: Modifica attività

en: Edit Document
it_IT: Modifica documento

en: Edit Expense
it_IT: Modifica spese

en: Edit Family Member
it_IT: Modifica membro della famiglia

en: Edit Group
it_IT: Modifica gruppo

en: Edit Income
it_IT: Modifica reddito

en: Edit Member
it_IT: Modifica membro

en: Edit Ministry
it_IT: Modifica Ministero

en: Edit Notice
it_IT: Modifica avviso

en: Edit Pastoral
it_IT: Modifica pastorale

en: Edit Pledges
it_IT: Modifica promesse

en: Edit Reservation
it_IT: Modifica prenotazione

en: Edit Room
it_IT: Modifica stanza

en: Edit Sell Gift
it_IT: Modifica Vendi regalo

en: Edit Sell Gifts
it_IT: Modifica Vendi regali

en: Edit Sermon
it_IT: Modifica Sermone

en: Edit Sermon List
it_IT: Modifica l'elenco dei sermoni

en: Edit Service
it_IT: Modifica servizio

en: Edit Song
it_IT: Modifica canzone

en: Edit Spiritual Gift
it_IT: Modifica dono spirituale

en: Edit Transaction
it_IT: Modifica transazione

en: Edit Venue
it_IT: Modifica sede

en: Education
it_IT: Formazione scolastica

en: Email
it_IT: E-mail

en: Email ID
it_IT: E-mail identificativo utente

en: Email Subject
it_IT: Oggetto dell'email

en: Email Template
it_IT: Modello di posta elettronica

en: Email id
it_IT: E-mail identificativo utente

en: Enable
it_IT: Abilitare

en: Enable Notifications
it_IT: Attivare le notifiche

en: Enable Sandbox
it_IT: Abilita sandbox

en: End Date
it_IT: Data di fine

en: End Date should be greater than Start Date
it_IT: La data di fine deve essere maggiore della data di inizio

en: End Date should be greater than Start Date.
it_IT: La data di fine deve essere maggiore della data di inizio.

en: End Time
it_IT: Tempo scaduto

en: End Time should be greater than Start Time
it_IT: L'ora di fine dovrebbe essere maggiore dell'ora di inizio

en: End Time should be greater than Start Time.
it_IT: L'ora di fine dovrebbe essere maggiore dell'ora di inizio.

en: Entry
it_IT: Iscrizione

en: Envato License key
it_IT: Chiave di licenza Envato

en: Equipment
it_IT: Attrezzatura

en: Equipment Name
it_IT: nome dell'equipaggiamento

en: Equipments
it_IT: Attrezzature

en: Expected Check Out Date
it_IT: Data di partenza prevista

en: Expected Check-out Date
it_IT: Data di partenza prevista

en: Expense
it_IT: Spese

en: Expense Amount
it_IT: Importo della spesa

en: Expense Entries
it_IT: Voci di spesa

en: Expense Information
it_IT: Informazioni sulle spese

en: Expense Label
it_IT: Etichetta di spesa

en: Expense List
it_IT: Lista spese

en: Expense Report
it_IT: Nota spese

en: Expenses
it_IT: Spese

en: Export CSV
it_IT: Esporta CSV

en: Families
it_IT: Famiglie

en: Family Member
it_IT: Membro della famiglia

en: Family Member Name & Email
it_IT: Nome ed e-mail del membro della famiglia

en: Family Members
it_IT: Membri della famiglia

en: Family member
it_IT: Membro della famiglia

en: Family member Access Right
it_IT: Diritto di accesso dei membri della famiglia

en: Father
it_IT: Padre

en: Feb
it_IT: Febbraio

en: February
it_IT: febbraio

en: Female
it_IT: Femmina

en: File size limit 2 MB allow.
it_IT: Limite dimensione file consentito 2 MB.

en: Finance/Payment Reports
it_IT: Rapporto finanze/pagamenti

en: First
it_IT: Primo

en: First Name
it_IT: Nome di battesimo

en: Footer Description
it_IT: Descrizione del piè di pagina

en: Footer setting
it_IT: Impostazione del piè di pagina

en: Forgot your password?
it_IT: Hai dimenticato la password?

en: Frequency
it_IT: Frequenza

en: Frequency Number Of Time
it_IT: Frequenza Numero di volte

en: Frequency Number of Time
it_IT: Frequenza Numero di tempo

en: From
it_IT: A partire dal

en: From :
it_IT: A partire dal :

en: From:
it_IT: A partire dal:

en: Full Day
it_IT: Giornata intera

en: Full Name
it_IT: Nome e cognome

en: GENERAL SETTINGS
it_IT: IMPOSTAZIONI GENERALI

en: Gender
it_IT: Genere

en: General
it_IT: Generale

en: General Setting
it_IT: Impostazioni generali

en: General Settings
it_IT: impostazioni generali

en: Gift
it_IT: Regalo

en: Gift Assigned  successfully
it_IT: Regalo assegnato con successo

en: Gift Assigned successfully
it_IT: Regalo assegnato con successo

en: Gift Got Date
it_IT: Regalo ricevuto data

en: Gift Invoice Number
it_IT: Numero fattura regalo

en: Gift Name
it_IT: Nome regalo

en: Gift Price
it_IT: Prezzo regalo

en: Gift Type
it_IT: Tipo di regalo

en: Gifts
it_IT: I regali

en: Give Donation
it_IT: Fai una donazione

en: Give Gift
it_IT: Dare un regalo

en: Give Gift To Member
it_IT: Fai un regalo al membro

en: Give This Gift
it_IT: Fai questo regalo

en: Go
it_IT: andare

en: Grand Total
it_IT: Somma totale

en: Grand Total :
it_IT: Somma totale :

en: Graph
it_IT: Grafico

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Group Details
it_IT: Dettagli del gruppo

en: Group Image
it_IT: Immagine di gruppo

en: Group Information
it_IT: Informazioni sul gruppo

en: Group List
it_IT: Elenco gruppi

en: Group Member
it_IT: Membro del gruppo

en: Group Members Added successfully
it_IT: Membri del gruppo aggiunti con successo

en: Group Name
it_IT: Nome del gruppo

en: Group Name :
it_IT: Nome del gruppo :

en: Groups
it_IT: Gruppi

en: Guest Speaker
it_IT: Oratore ospite

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Hong Kong Dollar
it_IT: Dollaro di Hong Kong

en: Hungarian Forint
it_IT: Fiorino ungherese

en: Husband
it_IT: Marito

en: INVOICE
it_IT: FATTURA

en: Image
it_IT: Immagine

en: Import CSV
it_IT: Importa CSV

en: Inbox
it_IT: Posta in arrivo

en: Income
it_IT: Reddito

en: Income & Expense Report
it_IT: Rapporto entrate e spese

en: Income Amount
it_IT: reddito

en: Income Entries
it_IT: Entrate di reddito

en: Income Information
it_IT: Informazioni sul reddito

en: Income Label
it_IT: Etichetta di reddito

en: Income List
it_IT: Elenco delle entrate

en: Income Report
it_IT: Rapporto sul reddito

en: Income Title
it_IT: Titolo di reddito

en: Income label
it_IT: Etichetta di reddito

en: Income, Expense & Net Profit
it_IT: Entrate, spese e utile netto

en: Indian Rupee
it_IT: Rupia indiana

en: Invoice Number
it_IT: Numero di fattura

en: Invoice Prefix
it_IT: Prefisso fattura

en: Invoice Prefix Setting
it_IT: Impostazione prefisso fattura

en: Invoice label
it_IT: Etichetta della fattura

en: Invoice, Mail
it_IT: Fattura, Posta

en: Invoices
it_IT: Fatture

en: Israeli New Sheqel
it_IT: Nuovo Sheqel israeliano

en: Issue By
it_IT: Rilasciato da

en: Jan
it_IT: Gen

en: January
it_IT: Gennaio

en: Japanese Yen
it_IT: Yen Giapponese

en: Join Church Date
it_IT: Unisciti alla data della chiesa

en: Join Date
it_IT: Data di iscrizione

en: Join Date
it_IT: Data di iscrizione

en: Jul
it_IT: Lug

en: July
it_IT: Luglio

en: Jun
it_IT: giugno

en: June
it_IT: Giugno

en: Last
it_IT: Scorso

en: Last 12 Months
it_IT: Ultimi 12 mesi

en: Last 3 Months
it_IT: Ultimi 3 mesi

en: Last 6 Months
it_IT: Ultimi 6 mesi

en: Last Month
it_IT: Lo scorso mese

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last Week
it_IT: La settimana scorsa

en: Last Year
it_IT: L'anno scorso

en: Licence Settings
it_IT: Impostazioni della licenza

en: Loading...
it_IT: Caricamento in corso...

en: Log Out
it_IT: Disconnettersi

en: Login Information
it_IT: informazioni di accesso

en: Login Link
it_IT: Collegamento di accesso

en: Login Page Link
it_IT: Collegamento alla pagina di accesso

en: Logout
it_IT: Disconnettersi

en: Mail Chimp API key
it_IT: Chiave API Chimp di posta

en: Mail Template
it_IT: Modello di posta

en: Mail chimp API key
it_IT: Chiave API scimpanzé di posta

en: MailChimp list
it_IT: Elenco MailChimp

en: Mailing list
it_IT: Lista di posta

en: Malaysian Ringgit
it_IT: Ringgit malese

en: Male
it_IT: Maschio

en: Management
it_IT: Gestione

en: Management Access Right
it_IT: Diritto di accesso alla gestione

en: March
it_IT: Marzo

en: Marital Status
it_IT: Stato civile

en: Married
it_IT: Sposato

en: Max-Limit
it_IT: Limite massimo

en: May
it_IT: Maggio

en: Member
it_IT: Membro

en: Member Access Right
it_IT: Diritto di accesso dei membri

en: Member Added In Group Template
it_IT: Membro aggiunto nel modello di gruppo

en: Member Added In Ministry Template
it_IT: Membro aggiunto nel modello del ministero

en: Member Approved By Admin Template
it_IT: Membro approvato dall'amministratore modello

en: Member Approved successfully
it_IT: Membro approvato con successo

en: Member Attendance Report
it_IT: Rapporto di partecipazione dei membri

en: Member CSV Uploaded Successfully.
it_IT: CSV membro caricato correttamente.

en: Member Id
it_IT: ID membro

en: Member Information
it_IT: Informazioni sui membri

en: Member List
it_IT: ID membro

en: Member Name
it_IT: Nome del membro

en: Member Name & Email
it_IT: Nome ed e-mail del membro

en: Member Removed Successfully From The Group.
it_IT: Membro rimosso con successo dal gruppo.

en: Member Removed from the Ministry Successfully.
it_IT: Membro rimosso dal ministero con successo.

en: Members
it_IT: Membri

en: Menu
it_IT: Menù

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message Comment
it_IT: Commento del messaggio

en: Message Content
it_IT: Contenuto del messaggio

en: Message Details
it_IT: Dettagli del messaggio

en: Message For
it_IT: Messaggio per

en: Message Received Template
it_IT: Modello messaggio ricevuto

en: Message To
it_IT: Messaggio a

en: Message deleted successfully
it_IT: Messaggio eliminato con successo

en: Message sent successfully
it_IT: messaggio inviato con successo

en: Message successfully Sent.
it_IT: Messaggio inviato con successo.

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Method
it_IT: Metodo

en: Mexican Peso
it_IT: Peso messicano

en: Middle Name
it_IT: Secondo nome

en: Ministry
it_IT: ministero

en: Ministry Attendance
it_IT: Partecipazione del Ministero

en: Ministry Attendance List
it_IT: Elenco presenze del Ministero

en: Ministry Attendance Report
it_IT: Rapporto di presenza del Ministero

en: Ministry Details
it_IT: Dettagli del Ministero

en: Ministry Image
it_IT: Immagine del Ministero

en: Ministry Information
it_IT: Informazione del Ministero

en: Ministry List
it_IT: Elenco del Ministero

en: Ministry Member
it_IT: Membro del Ministero

en: Ministry Members Added successfully
it_IT: Membri del Ministero aggiunti con successo

en: Ministry Name
it_IT: Nome del Ministero

en: Ministry Name :
it_IT: Nome del Ministero:

en: Mobile No.
it_IT: Cellulare n.

en: Mobile Number
it_IT: Numero di cellulare

en: Mojoomla
it_IT: Mojomla

en: Month
it_IT: Mese

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Mother
it_IT: Madre

en: Multiple Booking Possible
it_IT: Prenotazione multipla possibile

en: Multiple Reservation
it_IT: Prenotazione multipla

en: N/A
it_IT: N / A

en: Name
it_IT: Nome

en: Name Of Church
it_IT: Nome Della Chiesa

en: Name Of Church
it_IT: Nome Della Chiesa

en: Name Of Sender
it_IT: Nome del mittente

en: Name of Admin
it_IT: Nome dell'amministratore

en: Name of Member
it_IT: Nome del membro

en: Name of Memeber
it_IT: Nome del membro

en: Name of Receiver
it_IT: Nome del destinatario

en: Name of User
it_IT: Nome dell'utente

en: Net Profit
it_IT: Profitto netto

en: Net Profit/Loss
it_IT: Utile/perdita netta

en: New Password
it_IT: nuova password

en: New Password And Confirm Password Did Not Match.
it_IT: La nuova password e la conferma della password non corrispondono.

en: New Zealand Dollar
it_IT: Dollaro neozelandese

en: News Letter
it_IT: Lettera di notizie

en: Newsletter
it_IT: Notiziario

en: Next
it_IT: Prossimo

en: No Data Availabel
it_IT: Nessun dato disponibile

en: No Data Available
it_IT: Nessun dato disponibile

en: No Family Member
it_IT: Nessun membro della famiglia

en: No Group
it_IT: Nessun gruppo

en: No Groups
it_IT: Nessun gruppo

en: No History available
it_IT: Nessuna cronologia disponibile

en: No Of Family Members
it_IT: No dei membri della famiglia

en: No Upcoming Activity
it_IT: Nessuna attività imminente

en: No Upcoming Birthday
it_IT: Nessun compleanno imminente

en: No Upcoming Donations list
it_IT: Nessun elenco di donazioni in arrivo

en: No Upcoming Group
it_IT: Nessun gruppo in arrivo

en: No Upcoming Invoice list
it_IT: Nessun elenco di fatture in arrivo

en: No Upcoming Ministry
it_IT: Nessun ministero in arrivo

en: No Upcoming Reservation
it_IT: Nessuna prenotazione imminente

en: No Upcoming Sell Gift
it_IT: Nessun regalo di vendita imminente

en: No any document
it_IT: Nessun documento

en: No any member yet.
it_IT: Nessun membro ancora.

en: No data available in table
it_IT: Nessun dato disponibile nella tabella

en: No matching records found
it_IT: nessuna corrispondenza trovata

en: No of Member
it_IT: No di Membro

en: No of Ministry
it_IT: N. del Ministero

en: No of Times
it_IT: Numero di volte

en: No. of Amount
it_IT: N. di importo

en: None
it_IT: Nessuno

en: Norwegian Krone
it_IT: Corona norvegese

en: Note: logo Size must be 190 X 56 PX And Color Should Be White.
it_IT: Nota: la dimensione del logo deve essere 190 X 56 PX e il colore deve essere bianco.

en: Notice
it_IT: Avviso

en: Notice Approved
it_IT: Avviso approvato

en: Notice By
it_IT: Avviso di

en: Notice Comment
it_IT: Avviso Commento

en: Notice Content
it_IT: Contenuto dell'avviso

en: Notice Details
it_IT: Dettagli avviso

en: Notice End Date
it_IT: Data di fine avviso

en: Notice Information
it_IT: Informazioni sull'avviso

en: Notice List
it_IT: Elenco avvisi

en: Notice Page Link
it_IT: Collegamento alla pagina di avviso

en: Notice Start Date
it_IT: Data di inizio avviso

en: Notice Start Date To End Date
it_IT: Avviso dalla data di inizio alla data di fine

en: Notice Title
it_IT: Titolo avviso

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Nov
it_IT: novembre

en: November
it_IT: novembre

en: Number Of Family Member
it_IT: Numero di membri della famiglia

en: Number of Participant
it_IT: Numero di partecipanti

en: Occupation
it_IT: Occupazione

en: Occupied
it_IT: Occupato

en: Oct
it_IT: ottobre

en: Octomber
it_IT: ottobre

en: Official Phone Number
it_IT: Numero di telefono ufficiale

en: On this Date and time already booked reservation
it_IT: In questa Data e ora prenotazione già prenotata

en: Only CSV file are allow.
it_IT: Sono consentiti solo file CSV.

en: Only Document , PDF , PPT and XML File Allowed.
it_IT: Sono consentiti solo documenti, PDF, PPT e file XML.

en: Only JPG , PNG , JPEG , GIF file are allowed.
it_IT: Sono consentiti solo file JPG, PNG, JPEG, GIF.

en: Only PDF files are allowed!
it_IT: Sono ammessi solo file PDF!

en: Only audio formats files are allowed!
it_IT: Sono consentiti solo file di formati audio!

en: Only image files are allowed!
it_IT: Sono ammessi solo file di immagine!

en: Only image formats are allow.
it_IT: Sono consentiti solo i formati immagine.

en: Only jpeg ,jpg ,png and gif files are allowed!.
it_IT: Sono ammessi solo file jpeg, jpg, png e gif!.

en: Only jpeg jpg png and gif files are allowed!.
it_IT: Sono ammessi solo file jpeg jpg png e gif!.

en: Only jpg jpeg png and gif files are allowed!.
it_IT: Sono consentiti solo file jpg jpeg png e gif!.

en: Only jpg,jpeg,png and gif files are allowed!.
it_IT: Sono consentiti solo file jpg, jpeg, png e gif!.

en: Only video formats files are allowed!
it_IT: Sono consentiti solo file di formati video!

en: Other
it_IT: Altro

en: Other End Time should be greater than Start Time
it_IT: L'altra ora di fine dovrebbe essere maggiore dell'ora di inizio

en: Other Informaiton
it_IT: Altre informazioni

en: Other Information
it_IT: Altre informazioni

en: Other Logo
it_IT: Altro logo

en: Other Service Date
it_IT: Altra data di servizio

en: Other Service End Time
it_IT: Altro tempo di fine servizio

en: Other Service Start Time
it_IT: Ora di inizio del servizio altro

en: Other Service Type
it_IT: Altro tipo di servizio

en: Other Start Time To End time
it_IT: Altro Ora di inizio e ora di fine

en: Other Title
it_IT: Altro titolo

en: Other title
it_IT: Altro titolo

en: Out of
it_IT: Fuori da

en: OwnData
it_IT: Dati propri

en: PAYPAL PAYMENT SETTING
it_IT: IMPOSTAZIONE PAGAMENTO PAYPAL

en: Page Link
it_IT: Collegamento alla pagina

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Part Paid
it_IT: Parte pagata

en: Participant Capacity
it_IT: Capacità del partecipante

en: Participant value must be less than or equals to the capacity
it_IT: Il valore del partecipante deve essere inferiore o uguale alla capacità

en: Password
it_IT: Parola d'ordine

en: Pastoral
it_IT: Pastorale

en: Pastoral Date
it_IT: Data Pastorale

en: Pastoral Description
it_IT: Descrizione pastorale

en: Pastoral Details
it_IT: Dettagli pastorali

en: Pastoral Information
it_IT: Informazione pastorale

en: Pastoral List
it_IT: Elenco pastorale

en: Pastoral Page Link
it_IT: Link alla pagina pastorale

en: Pastoral Time
it_IT: Tempo pastorale

en: Pastoral Title
it_IT: Titolo pastorale

en: Pay Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Payment Data
it_IT: Dati di pagamento

en: Payment Link
it_IT: Collegamento per il pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment Prefix
it_IT: Prefisso di pagamento

en: Payment Prefix Setting
it_IT: Impostazione del prefisso di pagamento

en: Payment Received Against Transaction Invoice Template
it_IT: Pagamento ricevuto contro il modello di fattura della transazione

en: Payment Received against Transaction Invoice Template
it_IT: Pagamento ricevuto rispetto al modello di fattura della transazione

en: Payment Report
it_IT: Rapporto di pagamento

en: Payment Report By Month
it_IT: Rapporto di pagamento per mese

en: Payment Status
it_IT: Stato del pagamento

en: Payment Type
it_IT: Modalità di pagamento

en: Paypal Email Id
it_IT: ID e-mail PayPal

en: Period
it_IT: Periodo

en: Personal Information
it_IT: Informazione personale

en: Personal Information
it_IT: Informazione personale

en: Philippine Peso
it_IT: Peso filippino

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Phone No
it_IT: telefono n

en: Photo
it_IT: Foto

en: Please Enter Confirm Password.
it_IT: Si prega di inserire Conferma password.

en: Please Enter New Password.
it_IT: Si prega di inserire la nuova password.

en: Please Select Activity
it_IT: Si prega di selezionare l'attività

en: Please Select Ministry
it_IT: Si prega di selezionare Ministero

en: Please Select atleast One Image.
it_IT: Si prega di selezionare almeno un'immagine.

en: Please at least one member
it_IT: Si prega di almeno un membro

en: Please fill out all the required fields
it_IT: Si prega di compilare tutti i campi richiesti

en: Please provide correct Envato purchase key.
it_IT: Fornisci la chiave di acquisto Envato corretta.

en: Please select at least one record.
it_IT: Seleziona almeno un record.

en: Please select atleast one users to reply
it_IT: Seleziona almeno un utente a cui rispondere

en: Pledge Invoice Number
it_IT: Numero fattura pegno

en: Pledges
it_IT: Impegni

en: Pledges Amount
it_IT: Importo degli impegni

en: Pledges Details
it_IT: Dettagli sugli impegni

en: Pledges End Date
it_IT: Data di fine degli impegni

en: Pledges Entries
it_IT: Impegni

en: Pledges Information
it_IT: Informazioni sugli impegni

en: Pledges List
it_IT: Elenco delle promesse

en: Pledges Page Link
it_IT: Link alla pagina degli impegni

en: Pledges Start Date
it_IT: Data di inizio delle promesse

en: Pledges Total Amount
it_IT: Impegni Importo totale

en: Pledges frequecy
it_IT: Frequenza degli impegni

en: Polish Zloty
it_IT: Zloty polacco

en: Pound Sterling
it_IT: Lira sterlina

en: Present
it_IT: Presente

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Print
it_IT: Stampa

en: Processing...
it_IT: In lavorazione...

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Profile Image
it_IT: Immagine del profilo

en: Profile picture updated successfully.
it_IT: Immagine del profilo aggiornata correttamente.

en: Publish
it_IT: Pubblicare

en: Record End Time
it_IT: Registra l'ora di fine

en: Record End Time should be greater than Start Time.
it_IT: L'ora di fine della registrazione dovrebbe essere maggiore dell'ora di inizio.

en: Record Start Time
it_IT: Ora di inizio della registrazione

en: Record Updated Successfully.
it_IT: Record aggiornato con successo.

en: Record Updated successfully
it_IT: Record Aggiornato con successo

en: Record deleted successfully
it_IT: Record eliminato con successo

en: Record inserted successfully
it_IT: Record inserito correttamente

en: Record inserted successfully.
it_IT: Record inserito correttamente.

en: Record updated successfully
it_IT: Record aggiornato correttamente

en: Record updated successfully.
it_IT: Record aggiornato correttamente.

en: Recurrence
it_IT: Ricorrenza

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Registration Email Template
it_IT: Modello e-mail di registrazione

en: Registration Email Template
it_IT: Modello e-mail di registrazione

en: Registration complete.Your account active after admin can approve.
it_IT: Registrazione completata. Il tuo account è attivo dopo che l'amministratore può approvare.

en: Regular Member
it_IT: Membro regolare

en: Rehearsal
it_IT: Prova

en: Relation
it_IT: Relazione

en: Religion Information
it_IT: Informazioni sulla religione

en: Repeat Date
it_IT: Ripeti la data

en: Reply
it_IT: rispondere

en: Reply By :
it_IT: Rispondi da:

en: Reply To :
it_IT: Rispondi a :

en: Report
it_IT: Rapporto

en: Reports
it_IT: Rapporti

en: Request Before Days
it_IT: Richiedi prima di giorni

en: Reservation
it_IT: Prenotazione

en: Reservation Details
it_IT: Dettagli della prenotazione

en: Reservation End Time*
it_IT: Orario di fine prenotazione*

en: Reservation Information
it_IT: Informazioni sulla prenotazione

en: Reservation List
it_IT: Elenco Prenotazioni

en: Reservation Start Time*
it_IT: Orario di inizio prenotazione*

en: Reservations
it_IT: Prenotazioni

en: Reserve End Date
it_IT: Data di fine della prenotazione

en: Reserve End Date*
it_IT: Data di fine prenotazione*

en: Reserve Start Date
it_IT: Data di inizio della prenotazione

en: Reserved By
it_IT: Riservato da

en: Reserved Date
it_IT: Data riservata

en: Reserved End Date
it_IT: Data di fine riservata

en: Role Of User
it_IT: Ruolo dell'utente

en: Room History
it_IT: Storia della stanza

en: Room Information
it_IT: Informazioni sulla camera

en: Room List
it_IT: Elenco delle stanze

en: Room Title
it_IT: Titolo della stanza

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Activity
it_IT: Salva attività

en: Save Attendance
it_IT: Salva la partecipazione

en: Save Document
it_IT: Salva documento

en: Save Expense
it_IT: Risparmia sulle spese

en: Save Family
it_IT: Salva famiglia

en: Save Group
it_IT: Salva gruppo

en: Save Income
it_IT: Risparmiare reddito

en: Save Member
it_IT: Salva membro

en: Save Notice
it_IT: Salva avviso

en: Save Pastoral
it_IT: Salva pastorale

en: Save Pledge
it_IT: Salva impegno

en: Save Reservation
it_IT: Salva Prenotazione

en: Save Room
it_IT: Risparmia spazio

en: Save Sell Gift
it_IT: Salva Vendi regalo

en: Save Sermon
it_IT: Salva il sermone

en: Save Service
it_IT: Salva servizio

en: Save Spiritual Gift
it_IT: Salva il dono spirituale

en: Save Transaction
it_IT: Salva transazione

en: Save Venue
it_IT: Salva sede

en: Saves
it_IT: Salva

en: Search for Equipment...
it_IT: Cerca attrezzature...

en: Search for Users...
it_IT: Cerca utenti...

en: Search for equipment...
it_IT: Cerca attrezzatura...

en: Search for group...
it_IT: Cerca gruppo...

en: Search for ministry...
it_IT: Cerca ministero...

en: Search for users...
it_IT: Cerca utenti...

en: Search...
it_IT: Ricerca...

en: Search:
it_IT: Ricerca:

en: Select
it_IT: Selezionare

en: Select Activity
it_IT: Seleziona Attività

en: Select Activity Category
it_IT: Seleziona Categoria attività

en: Select Activity Name
it_IT: Seleziona Nome attività

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select Applicant
it_IT: Seleziona Richiedente

en: Select CSV file
it_IT: Seleziona file CSV

en: Select Campaign
it_IT: Seleziona Campagna

en: Select Currency
it_IT: Seleziona Valuta

en: Select Date Format
it_IT: Seleziona Formato data

en: Select Donations Type
it_IT: Seleziona Tipo di donazioni

en: Select Equipment
it_IT: Seleziona Equipaggiamento

en: Select Frequency
it_IT: Seleziona Frequenza

en: Select Gift
it_IT: Seleziona Regalo

en: Select Gift Type
it_IT: Seleziona il tipo di regalo

en: Select Group
it_IT: Seleziona Gruppo

en: Select Group Name
it_IT: Seleziona Nome gruppo

en: Select Group/Members
it_IT: Seleziona Gruppo/Membri

en: Select Member
it_IT: Seleziona Membro

en: Select Ministry
it_IT: Seleziona Ministero

en: Select Ministry Name
it_IT: Seleziona il nome del ministero

en: Select Payment Method
it_IT: scegli il metodo di pagamento

en: Select Profile Picture
it_IT: Seleziona Immagine del profilo

en: Select Relation
it_IT: Seleziona Relazione

en: Select Report Type
it_IT: Seleziona Tipo di rapporto

en: Select Sermon Type
it_IT: Seleziona Tipo di sermone

en: Select Service Type
it_IT: Seleziona Tipo di servizio

en: Select Song Category
it_IT: Seleziona la categoria del brano

en: Select Venue
it_IT: Seleziona Sede

en: Select all
it_IT: Seleziona tutto

en: Select list
it_IT: Seleziona elenco

en: Select user to reply
it_IT: Seleziona l'utente a cui rispondere

en: Select users to reply
it_IT: Seleziona gli utenti a cui rispondere

en: Selecte year
it_IT: Seleziona l'anno

en: Sell Date
it_IT: Data di vendita

en: Sell Gift
it_IT: Vendi regalo

en: Sell Gift Details
it_IT: Vendi dettagli regalo

en: Sell Gift Information
it_IT: Vendi informazioni sui regali

en: Sell Gift List
it_IT: Vendi lista regali

en: Sell Gifts
it_IT: Vendi regali

en: Sell Gifts List
it_IT: Vendi lista regali

en: Sell Spiritual Gift Template
it_IT: Vendi modello regalo spirituale

en: Selling Date
it_IT: Data di vendita

en: Send
it_IT: Spedire

en: Send Campaign
it_IT: Invia campagna

en: Send Message
it_IT: Invia messaggio

en: Sent
it_IT: Spedito

en: Sent Item
it_IT: Articolo inviato

en: Sep
it_IT: Settembre

en: September
it_IT: settembre

en: Sermon Added By
it_IT: Sermone aggiunto da

en: Sermon Content
it_IT: Contenuto del sermone

en: Sermon Content Type
it_IT: Tipo di contenuto del sermone

en: Sermon Description
it_IT: Descrizione del sermone

en: Sermon List
it_IT: Elenco dei sermoni

en: Sermon Page Link
it_IT: Collegamento alla pagina del sermone

en: Sermon Title
it_IT: Titolo del sermone

en: Sermon Type
it_IT: Tipo di sermone

en: Service
it_IT: Servizio

en: Service Details
it_IT: Dettagli del servizio

en: Service End Date
it_IT: Data di fine servizio

en: Service End Time
it_IT: Orario di fine servizio

en: Service End Time*
it_IT: Orario di fine servizio*

en: Service Information
it_IT: Informazioni sul servizio

en: Service Name
it_IT: Nome di Servizio

en: Service Page Link
it_IT: Collegamento alla pagina del servizio

en: Service Start Date
it_IT: Data di inizio del servizio

en: Service Start Time
it_IT: Orario di inizio del servizio

en: Service Start Time*
it_IT: Orario di inizio servizio*

en: Service Title
it_IT: Titolo del servizio

en: Service Type
it_IT: tipo di servizio

en: Service Type Name
it_IT: Nome del tipo di servizio

en: Services
it_IT: Servizi

en: Setting
it_IT: Collocamento

en: Setting saved successfully.
it_IT: Impostazione salvata con successo.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Show _MENU_ entries
it_IT: Mostra voci _MENU_

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
it_IT: Mostra da 0 a 0 di 0 voci

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
it_IT: Visualizzazione da _START_ a _END_ di _TOTAL_ voci

en: Singapore Dollar
it_IT: Dollaro di Singapore

en: Sister
it_IT: Sorella

en: Skyp Id
it_IT: ID Skype

en: Skype Id
it_IT: Identificativo Skype

en: Son
it_IT: Figlio

en: Song
it_IT: Canzone

en: Song Added By
it_IT: Canzone aggiunta da

en: Song Category
it_IT: Categoria Canzone

en: Song Description
it_IT: Descrizione del brano

en: Song Information
it_IT: Informazioni sul brano

en: Song Name
it_IT: Nome della canzone

en: Song Page Link
it_IT: Collegamento alla pagina della canzone

en: Songs
it_IT: Canzoni

en: South African Rand
it_IT: Rand sudafricano

en: Speaker Name
it_IT: Nome dell'altoparlante

en: Spiritual Gift
it_IT: Dono spirituale

en: Spiritual Gifts
it_IT: Doni spirituali

en: Spiritual Gifts List
it_IT: Elenco dei doni spirituali

en: Start Date
it_IT: Data d'inizio

en: Start Date To End Date
it_IT: Data di inizio alla data di fine

en: Start Time
it_IT: Ora di inizio

en: Start Time To End Time
it_IT: Ora di inizio e ora di fine

en: Start Time To End time
it_IT: Ora di inizio e ora di fine

en: Starting Year
it_IT: Anno di inizio

en: State
it_IT: Stato

en: Status
it_IT: Stato

en: Status :
it_IT: Stato:

en: Subject
it_IT: Soggetto

en: Submit
it_IT: Invia

en: Subtotal :
it_IT: Totale parziale :

en: Supplier Name
it_IT: Nome del fornitore

en: Swedish Krona
it_IT: Corona svedese

en: Swiss Franc
it_IT: franco svizzero

en: Sync Mail
it_IT: Sincronizza la posta

en: Synchronize Mail Successfully
it_IT: Sincronizza la posta con successo

en: Taiwan New Dollar
it_IT: Nuovo dollaro di Taiwan

en: Take/View  Attendance
it_IT: Prendi/Visualizza presenze

en: Tap on above icon to add your first Record.
it_IT: Tocca l'icona sopra per aggiungere il tuo primo Record.

en: Tap on above icon to import CSV.
it_IT: Tocca l'icona sopra per importare CSV.

en: Thai Baht
it_IT: Baht tailandese

en: The Group Name
it_IT: Il nome del gruppo

en: The Member Name
it_IT: Il nome del membro

en: The Ministry Name
it_IT: Il nome del ministero

en: There is not enough data to generate report.
it_IT: Non ci sono dati sufficienti per generare il rapporto.

en: There seems to be some problem please try after sometime or contact us on sales@dasinfomeida.com
it_IT: Sembra che ci siano dei problemi, per favore prova dopo qualche tempo o contattaci su sales@dasinfomeida.com

en: This Month
it_IT: Questo mese

en: This Week
it_IT: Questa settimana

en: This Year
it_IT: Quest'anno

en: This group have no members.
it_IT: Questo gruppo non ha membri.

en: This ministry have no members.
it_IT: Questo ministero non ha membri.

en: Title Name
it_IT: Nome del titolo

en: To
it_IT: A

en: Today
it_IT: Oggi

en: Today Attendance
it_IT: Oggi Presenze

en: Total Amount
it_IT: Importo totale

en: Total Expense
it_IT: Spesa totale

en: Total Income
it_IT: Reddito totale

en: Total Member
it_IT: Membro totale

en: Total Members
it_IT: Membri totali

en: Total Participant
it_IT: Partecipante totale

en: Transaction
it_IT: Transazione

en: Transaction Date
it_IT: Data della transazione

en: Transaction Entries
it_IT: Voci di transazione

en: Transaction Information
it_IT: Informazioni sulla transazione

en: Transaction List
it_IT: Elenco delle transazioni

en: Transaction/Donation
it_IT: Transazione/Donazione

en: Transaction/Donation Report
it_IT: Rapporto sulle transazioni/donazioni

en: Transactions
it_IT: Transazioni

en: Turkish Lira
it_IT: Lira Turca

en: U.S. Dollar
it_IT: Dollaro Americano

en: Unmarried
it_IT: Celibe

en: Unpaid
it_IT: Non pagato

en: Upload  image
it_IT: Carica immagine

en: Upload CSV File
it_IT: Carica file CSV

en: Upload Cover Image
it_IT: Carica immagine di copertina

en: Upload Gift
it_IT: Carica regalo

en: Upload Group Image
it_IT: Carica immagine di gruppo

en: Upload Image
it_IT: Carica immagine

en: Upload Ministry Image
it_IT: Carica l'immagine del Ministero

en: Upload Profile
it_IT: Carica profilo

en: Upload Profile Image
it_IT: Carica immagine profilo

en: Upload Sermon
it_IT: Carica il sermone

en: Upload Song
it_IT: Carica canzone

en: Upload image
it_IT: Carica immagine

en: Usage Title
it_IT: Titolo di utilizzo

en: Use Paymaster Payment Gateways
it_IT: Usa i gateway di pagamento Paymaster

en: Use title :
it_IT: Usa il titolo:

en: User Can Change Profile Picture
it_IT: L'utente può modificare l'immagine del profilo

en: User Name
it_IT: Nome utente

en: User Role
it_IT: Ruolo utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username Or Emailid All Ready Exist.
it_IT: Nome utente o ID e-mail Tutto pronto esiste.

en: Users
it_IT: Utenti

en: Venue
it_IT: Luogo

en: Venue Details
it_IT: Dettagli della sede

en: Venue Information
it_IT: Informazioni sulla sede

en: Venue Name
it_IT: Nome della sede

en: Venue Title
it_IT: Titolo della sede

en: Venues
it_IT: Luoghi

en: Video
it_IT: video

en: View
it_IT: Visualizzazione

en: View  Attendance
it_IT: Visualizza la partecipazione

en: View Accountant
it_IT: Visualizza Ragioniere

en: View Check-in
it_IT: Visualizza il check-in

en: View Document
it_IT: Visualizza documento

en: View Donation Link
it_IT: Visualizza il link per la donazione

en: View Expense
it_IT: Visualizza spese

en: View Family Member
it_IT: Visualizza Membro della famiglia

en: View Gifts
it_IT: Visualizza Regali

en: View Invoice
it_IT: Visualizza fattura

en: View Member
it_IT: Visualizza membro

en: View Sermon
it_IT: Guarda il sermone

en: View Sermon List
it_IT: Visualizza l'elenco dei sermoni

en: View Spiritual Gift
it_IT: Visualizza Dono spirituale

en: View Spiritual Gifts
it_IT: Visualizza Doni spirituali

en: View income
it_IT: Visualizza reddito

en: Volunteer
it_IT: Volontario

en: Volunteer Member
it_IT: Membro Volontario

en: Want to take past date attendance?
it_IT: Vuoi prendere nota delle presenze alle date passate?

en: Wed
it_IT: Mercoledì

en: Weekly
it_IT: settimanalmente

en: Welcome To Dashboard, Admin
it_IT: Benvenuto nella dashboard, amministratore

en: Wife
it_IT: Moglie

en: Wish
it_IT: Desiderio

en: Worship
it_IT: Culto

en: Year
it_IT: Anno

en: Yearly
it_IT: Annuale

en: Yes
it_IT: sì

en: You can use following variables in the email template:
it_IT: Puoi utilizzare le seguenti variabili nel modello di email:

en: Your file is ready. You can download it from
it_IT: Il tuo file è pronto. Puoi scaricarlo da

en: Youth
it_IT: Gioventù

en: Zip Code
it_IT: Cap

en: [Max-Limit:
it_IT: [Limite massimo:

en: accountant
it_IT: contabile

en: activity
it_IT: attività

en: add Message
it_IT: Aggiungi un messaggio

en: administrator
it_IT: amministratore

en: adults
it_IT: adulti

en: adults,children
it_IT: adulti, bambini

en: adults,families
it_IT: adulti, famiglie

en: adults,families,children
it_IT: adulti, famiglie, bambini

en: adults,families,youth
it_IT: adulti, famiglie, giovani

en: adults,families,youth,children
it_IT: adulti,famiglie,giovani,bambini

en: adults,youth
it_IT: adulti, giovani

en: adults,youth,children
it_IT: adulti, giovani, bambini

en: audio
it_IT: Audio

en: bank_transfer
it_IT: trasferimento bancario

en: cash
it_IT: Contanti

en: check
it_IT: controllo

en: check-in Page Link
it_IT: Link alla pagina del check-in

en: check-out Page Link
it_IT: collegamento alla pagina di check-out

en: children
it_IT: bambini

en: families
it_IT: famiglie

en: families,children
it_IT: famiglie, bambini

en: families,youth
it_IT: famiglie, giovani

en: families,youth,children
it_IT: famiglie, giovani, bambini

en: female
it_IT: femmina

en: image
it_IT: Immagine

en: male
it_IT: maschio

en: member
it_IT: membro

en: ministry
it_IT: ministero

en: payment
it_IT: pagamento

en: pdf
it_IT: PDF

en: please fill in the required fields
it_IT: Per favore riempi i campi richiesti

en: product
it_IT: Prodotto

en: service
it_IT: servizio

en: view Song
it_IT: vedi Canzone

en: youth
it_IT: gioventù
